Погрижете се за себе си, за да е светло бъдещето на децата ви
Нарушената функция на щитовидната жлеза е все по-често срещан здравословен проблем най-вече при жените – те страдат от подобен род заболявания 5 пъти повече, в сравнение с мъжете.
Щитовидната жлеза е малка като размер, но отговорна за много и важни процеси в човешкия организъм – растеж, развитие, енергиен и хормонален баланс, репродуктивни способности, поддържане на нормално телесно тегло и др.
Проведените през последната година профилактични прегледи на над 3 000 пациенти в МЦ Медкрос (броят може да бъде приет за представителна извадка) показват реална тенденция на увеличена тиреоидна патология. Оказа се, че много от младите жени на възраст между 20 – 35 години са вече с доказан Хашимото или друг вид тиреоидни разстройства.
В обичайните профилактични пакети не се включват изследване на тиреоидния хормон и /или ехографска диагностика на щитовидната жлеза. Въз основа на споделена от пациентите симптоматика обаче лекарите в медицински център препоръчват изследване на определени показатели и в голяма част от случаите резултатите потвърждават дисфункция на щитовидната жлеза.
Това показва, че рутинният скрининг за тиреоидна патология става все по-наложителен.
В обсъждането на резултатите и изготвянето на анализа им се включи ендокринологът на лечебното заведение д-р Мариана Иванова. Въз основа на клиничния си опит и наблюдения, тя потвърди все по-често срещаната напоследък тиреоидна патология.
Доктор Мариана Иванова, ендокринолог
Световната статистика показва, че 300 млн. души по цял свят страдат от различни заболявания на щитовидната жлеза и у нас, за съжаление, увеличаването на този род заболявания също е тенденция.
Д-р Иванова сподели интересен, но тревожен факт. При проучване на деца между 9 и 11 години е установено, че при деца на майки с нелекуван хипотиреоидизъм IQ е занижен средно със 7 точки, като при не малка част той е бил под 85 точки.
Това се свързва с по-слабо интелектуално развитие и по-ниски възможности за реализация. Оказва се, че грижата за здравето на щитовидната жлеза е отговорност не само за собственото ни здраве и комфорт, но и за здравето и способностите на децата ни.
Д-р Марияна Иванова, ендокринолог и доктор Кристиана Кръстева, вътрешни болести
В съответствие с новите насоки при лечението и контрола на тиреоидните заболявания, изготвени от Европейската ендокринолоична асоциация, д-р Иванова смята, че е необходимо повишване нивото на осведоменост на обществото относно значимостта на нормалната тиреоидна функция преди, по време и след бременността.
Според нея, препоръчваното провеждане на универсален скрининг за тиреоидна дисфункция е от изключително значение за намаляване на репродуктивни проблеми, свързани с невъзможност за зачеване, спонтанни аборти, гестационна хипертония/прееклампсия, гестационен захарен диабет.
Недиагностицираната и респективно нелекувана дисфункция на щитовидната жлеза по време на бременността може да е причина и за новородени с ниско тегло, неонатален дистрес синдром, а на един по-късен етап и за изоставане на детето в невро-интелектуалното развитие, аутизъм, поведенчески промени и др.
В медицински център Медкрос проследяването на бременност е сред приоритетите на лечебното заведение. Екипът от акушер-гинеколози и ендокринологичният кабинет работят в тясно сътрудничество при решаване на подобен род проблеми.
Доктор Анелия Барбова, акушер-гинеколог, доктор Мариана Иванова, ендокринолог и доктор Кристиана Кръстева, вътрешни болести
Прецизната ехографска диагностика на щитовидната жлеза и изследване показателите на ТСХ, Ft 4, ТАТ и МАТ могат да спестят много неприятности на бъдещите майки.
А що се отнася до профилактика и превенция на тиреоидните заболявания изобщо, управителят на Медкрос д-р Кристиана Кръстева сподели мнение, че би било добре скринингът за тиреоидна патология да бъде приоритетно включен при изготвяне на организирани пакетни профилактики и индивидуални профилактични програми.