Борисов: Ще плащаме, за да стоят бежанците близо до Сирия
Развитите страни ще плащаме, за това тези хора (бежанците – бел. ред.) да стоят в близост до самата Сирия, да го няма този керван. Това каза премиерът Бойко Борисов, който е в Лондон и участва в организираната от Обединеното кралство, Германия, Кувейт, Норвегия и ООН конференция „Подкрепа за Сирия и региона”.
Европейските страни харчат огромен финансов ресурс, а връщаме обратно бежанците без пари в населени места, от които те са избягали по различни причини. Най-честно към тези хора е да затворим границите и да се влиза само по официален път, отбеляза министър-председателят.
„Това е един омагьосан кръг, в който всички губят – европейските страни харчат огромен финансов ресурс, самите бежанци с всичката си покъщнина, с която са тръгнали на този маратон от хиляди километри, обедняват и в един момент ги връщаме обратно и без пари по населените места, от които са побягнали.
Затова най-логично и най-честно спрямо тези хора според мен е да затворим границите, да се влиза само по официален път с вземане на пръстови отпечатъци, с цялата работа на специалните служби и съответно само там, където има нужда от работна ръка или има възможност да бъдат устроени – там да отиват”, коментира Борисов.
За съжаление, идеите ни се приемат с една година закъснение, каза Борисов в отговор на въпрос на БНТ за това как колегите му от другите страни възприемат призива му за спешно временно затваряне на външните граници на ЕС.
В момента 7 държави се заградиха в сърцето на Европа в нарушение на шенгенските договори, продължи Борисов. Това, което говорихме преди месеци, вече е обща политика - да се събере фонд за подпомагане на бежанците, в който развитите страни да плащат, за да останат тези хора в регионите в близост до самата Сирия, допълни Борисов.
По думите му, страна ни е солидарна и сме удовлетворени, че вече светът е единен относно начина, по който трябва да се подпомогнат бежанците. Държавният секретар на САЩ Джон Кери и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун са били в България, познават страната и политическата обстановка тук и имаме подкрепата в лицето на Съединените щати и ООН за това, което правим, допълни още Борисов, запитан за водените разговори с тях в Лондон.
Премиерът каза още, че на среща с British Petroleum е успял да представи газовия разпределител "Балкан", който ЕК в момента продуцира. Нашето желание е големи компании да дойдат да инвестират в България и ние да станем голям разпределителен център, каза още Борисов.
Борисов поздрави домакините в лицето на британския премиер Дейвид Камерън за организираната конференция. Колкото до поредния призив от днес, отправен от председателя на ВКС Лозан Панов премиерът да каже, кой му е изпратил sms-а, Борисов заяви само, че повече в такива сериали няма да влиза.
Съветвам ги, както ние сме се стегнали и работим активно, така и те да се стегнат и да си свършат тяхната работа. Това, което съм казал е достатъчно, заключи Борисов.
Премиерът направи и изказване пред международния форум „Подкрепа за Сирия и региона”. „Нашият непосредствен принос по отношение на сирийската криза за 2016 г. ще достигне 400 000 евро, което е само част от общата подкрепа, оказвана от България както във вътрешен план за бежанците на наша територия, така и по линия на различни инструменти на Европейския съюз“, съобщи премиерът.
Той посочи, че българското правителство е взело решение за безвъзмездно предоставяне на 250 000 евро, от които 100 000 евро чрез Световната продоволствена програма за изхранване на бежанците и 50 000 евро чрез УНИЦЕФ за осигуряване на справедлив достъп до образование на децата извън училище в Сирия.
„През тази година страната ни ще направи принос от 100 000 евро към Регионалния доверителен фонд на Европейския съюз за отговор на кризата в Сирия, както и вноски към други инструменти и програми, подпомагащи бежанците и вътрешно разселените лица в Сирия“, допълни министър-председателят, цитиран от правителствената пресслужба и БГНЕС.
Борисов изрази солидарността на България със страните, поели основното бреме за осигуряване на подслон, храна и медицинска грижа на бързо нарастващите бежански общности, но отбеляза, че мащабът на кризата изисква всеобхватен отговор.
По думите му, поддържането на устойчиви икономически и социални системи в съседните на Сирия страни, които да осигуряват достъп до образование, работа и адекватни условия за живот на бежанците и техните семейства, ще създаде по-добра възможност за задържането им в близост до родината и завръщането им в Сирия, след като политическата ситуация там се промени.
„Сериозните социално-икономически и политически последствия от кризата в Сирия и около нея ни дават основание да преосмислим как подпомагаме държавите от региона. Хуманитарната помощ запазва важното си значение, но дългосрочните нужди на бежанците и вътрешно разселените лица следва да бъдат посрещнати чрез създаване на адекватни икономически възможности, трудова заетост и справедлив достъп на сирийските деца до качествено образование.
В този контекст България има готовност да участва в нови инициативи за подпомагане на страните от региона, с оглед осигуряване на поминък и подобряване на условията на живот на сирийските бежанци в Ливан и Йордания”, посочи Бойко Борисов.