Смърт, насилие и проституция се ширят край ужасяваща златна мина
В началото на 1980 г. в мините Serra Pelada, намиращи се на 430 километра южно от устието на река Амазонка, прословутата златна треска е в разгара си.
Няколко години по-рано дете намира 6 грама самородно злато в местната река, което слага началото на една от най-големите надпревари за търсене на злато в съвременната история.
Мотивирани от мечтата за бързо забогатяване, десетки хиляди миньори се стичат към мястото, където пъплят като мравки в огромен открит рудник, който са издълбали в пейзажа със собствените си ръце.
По време на пика й в мината Serra Pelada работят 100 000 копачи в ужасяващи условия, където насилието, смъртта и проституцията са широко разпространени.
Те копаят през почвата на дъното на открития рудник, поставят пръстта в торби, всяка с тегло между 30 и 60 килограма, след което ги качват на височина до около 400 м по стълби, направени от дърво и въжета. На върха на мината те пресяват пръстта, за да открият злато.
Вижте още: Те търсят диаманти в изоставени бразилски мини
Работниците получават 20 цента за изкопаването и проверяването на всеки чувал, като имат бонус, ако намерят злато.
Хиляди непълнолетни момичета продават телата си за няколко златни люспи, докато в близкия град всеки месец стават между 60 и 80 неразкрити убийства.
Три месеца след откриването на златото бразилската армия се заема със задачата да сложи край на експлоатацията на работници и конфликтите между миньори и собственици.
Правителството се съгласява да купи всичкото злато, намерено в мината, за 75 на сто от цената, обявена за метала от London Metal Exchange.
Официално са предадени малко под 45 тона злато, но е изчислено, че около 90 процента от намерения метал в Serra Pelada е станал жертва на контрабанда.
Мината е изоставена, когато огромната яма е наводнена и това предотвратява по-нататъшното й проучване. Геоложки данни предполагат, че там все още може да има от 20 до 50 тона злато, погребани под водите на кално езеро.
През 2012 г., след като мястото остава непокътнато през последните 20 години, бразилска компания получава лиценз за проучване в опит отново да се развие Serra Pelada.