S&P 500 с най-висока стойност за тази година
Азиатските индекси и петролът отбелязаха съществен ръст, след като Фед запази нивото на лихвите без промяна, като се въздържа от агресивен тон относно бъдещото им повишение.
Индексът MSCI Asia-Pacific се повиши до двумесечен ръст, след като добави 1.9% към стойността си. Петролът поскъпна с над 6% и брентът се търгува при нива от 40.6 долара за барел с доставка през май рано тази сутрин.
На положителна територия сочат отваряне и фючърсите на водещите европейски индекси.
Южнокорейският Kospi добави 1% към стойността си, като с толкова се повиши и шанхайският основен индекс. Японският Nikkei се разграничи от позитивните настроения на пазара - след поскъпването на йената спрямо долара, и загуби 0.5% от стойността си.
Щатският S&P 500 завърши вчерашната си търговия при най-високото си ниво за тази година, като показателят добави 0.6% към стойността си, до ниво от 2 027.22 пункта. Фючърсите на индекса сочат ново отваряне на положителна територия.
„Премахването на лихвите, като краткосрочен риск пред инвеститорите, ги направи по-склонни за поемането на риск. Поскъпването на златото обаче, в условията на поевтиняването на долара, сочи, че рисковете все още са значителни“, смята Мартин Кинг, управляващ директор в Tyton Capital Advisors, цитиран от CNBC.
Опасенията за световния ръст, и особено за Китай, съдействаха за повишаване на волатилността през тази година, като определено са въздействали върху политиката на Фед по отношение на лихвите.
„Според нас Фед е станал изключително чувствителен на промяната във финансовите условия. Смятаме, че тази чувствителност до голяма степен е проблем, защото именно политиката на Фед на по-ранен етап предизвика промяна на финансовите условия, довели до наблюдаваното бездействие“, смятат стратези от Barclays.
Златото загуби 0.4% от стойността си, след като вчера се повиши с 2.5%. Спот цената на благородния метал е при ниво от 1 258 долара за унция.