Петролът и Nikkei силно нагоре
Азиатските индекси прекъснаха петдневната си губеща серия днес, след като китайската банка фиксира юана на по-високо ниво спрямо долара.
Шанхайският основен индекс обаче се разграничи от позитивните настроения и загуби 2.2% от стойността си в първата си търговска сесия от 5 февруари насам.
Изнесените данни за китайската икономика бяха до голяма степен разочароващи, като износът на страната се е понижил с 6.6% през януари, докато вносът се е свил с 14.4%.
Въпреки това ръстът на европейските и щатските индекси в края на миналата седмица съдейства позитивните настроения да се прехвърлят в Азия и индексът, следящ представянето в региона, добави 1.2% към стойността си. Това дойде след загуба от близо 4% през изминалата седмица.
Фючърсите на широкия щатски индекс S&P 500 добавиха 0.7% към стойността си. Японският Nikkei нарасна с 4.7%, неутрализирайки част от загубените 11% през изминалата седмица, което бе най-голямото му понижение от 2008 година.
„Въпреки че смятаме масираните разпродажби през последните няколко седмици като не особено обосновани от фундаментална гледна точка, възможно е волатилността на пазарите да продължи през следващите седмици“, коментира Аджай Раджадхикша, икономист в Barclays, цитиран от CNBC. “Централните банки може и да не успеят да помогнат на рисковите активи“, допълва още анализаторът.
От Barclays посочиха три източника на волатилност с потенциално негативно въздействие върху пазарите – ниските цени на петрола, отливът на капитали и слабостта на китайската икономика.
Петролът регистрира повишение от около 12% в петък след нов доклад, сочещ потенциално споразумение между страните от ОПЕК да намалят производството си.
Рано тази сутрин брентът се търгува при нива от 33.40 долара за барел с доставка през април. Златото отбеляза известен спад и се търгува при нива от 1 222 долара за унция с незабавна доставка.