Нов срив за щатските пазари, азиатските се стабилизират
Вчера бе поредният ден на масирани разпродажби за щатските индекси. Широкият S&P 500 се понижи под границата от 1 900 пункта, след като загуби 78 пункта от стойността си, или 3.9% до ниво от 1 893.21 пункта. Това бе най-ниската стойност на индекса от десет месеца насам.
Индексът на сините чипове Dow се понижи с близо 600 пункта, или 3.6% до 15 871.35 пункта, а технологичният Nasdaq намали стойността си с 3.8% до ниво от 4 526.25 пункта.
Загубите за китайските индекси продължиха, като шанхайският се понижи с нови 5%, след спада му с над 8% предходния ден. Само за последните три дни показателят е загубил 15% от стойността си.
Иначе останалите азиатски индекси се оттласнаха от тригодишния си минимум. Индексът MSCI Asia-Pacific добави 1.7% към стойността си. Японският Nikkei стартира със загуба от около 4.3%, но възстанови основната част от изгубеното до края на борсовата сесия.
„Налице са изкупувания от страна на големи институционални инвеститори, като много пазари изглеждат свръхпродадени в условията на паническите разпродажби. Дори пазарите, които имат малък бизнес с Китай са сериозно разпродадени“, според Юкино Ямада, главен стратег в Daiwa Securities.
„Световните инвеститори се самоизяждат. Да се нарече това пазарна драма определено не е пресилено“, коментира Жоу Лин, анализатор от Huatai Securities, цитиран от CNBC. “Паниката доминира на пазара и не виждам някаква адекватна намеса от правителствените институции“, допълва още Лин.
Индексът MSCI, следящ представянето на всички световни пазари, се повиши с 0.2% по време на азиатската сесия, след като вчера загуби 3.8%, понижавайки се до десет и половина месечен минимум. Това бе най-голямото му дневно понижение от четири години насам.
Фактор, подкопаващ пазарите, е очакваното повишение на лихвите от страна на Фед през следващия месец.
Цената на петрола също се стабилизира, след като загуби над 6% от стойността си вчера, регистрирайки нов шест и половина годишен минимум.