Най-богатите японци през 2016 г.
Въпреки слабият икономически растеж в Япония, богатството на половината от включените в класацията на 50-те най-богати японци се е увеличило през последната година.
Голяма част от ръста се дължи на чуждестранните потребители, благодарение или на придобивания, или на разширяване на дейността в чужбина. По-скъпата йена, в сравнение с преди година, също е спомогнала за увеличаването на богатството на някои от най-богатите японци.
Общото състояние на 50-те най-богати японци възлиза на 137 млрд. долара, намалявайки в сравнение с година по-рано, когато е 141 млрд. долара.
Ето и кои са 10-те най-богати японци в класацията на Forbes:
10. Масатоши Ито - 3.9 млрд. долара
Масатоши Ито е почетен председател на най-голямата компания за търговия на дребно в Япония Seven & i Holdings, която разполага с 56 000 магазина в 16 държави и близо 51 млрд. долара приходи годишно. Компанията е известна най-вече с хилядите си магазини 7-Eleven в Япония, САЩ и Канада.
9. Хан Чанг-Ву и фамилия - 3.9 млрд. долара
Хан Чанг-Ву е председател и главен изпълнителен директор на Maruhan - най-големият японски оператор на игрални зали с машини пачинко. Компанията също така управлява зали за боулинг, голф игрища и кина.
Вижте още: Японец, учещ жените как да готвят, притежава 1 млрд. долара
8. Кунио и Хидеюки Бусуджима - 4.1 млрд. долара
Кунио Бусуджима е основател и почетен председател на производителя на игрални апарати пачинко Sankyo. Той прехвърля своите акции в семеен фонд на своя син Хидеюки през 2014 и 2015 г. Хидеюки е председател и главен изпълнителен директор на Sankyo от 2008 г.
7. Кейичиро Такахара - 4.2 млрд. долара
Кейичиро Такахара е основател на Unicharm, която произвежда пелени (с марки като Moony и MamyPoko), мокри кърпички и други продукти за лична хохиена, както за хора, така и за домашни любимци. Листваната на борсата в Токио компания се управлява от неговия син Такахиса.
6. Акира Мори и фамилия - 4.8 млрд. Долара
Ниските лихви в Япония доведоха до увеличение на инвестициите в имоти на компанията на Мори - Mori Trust, която притежава 96 търговски и жилищни сгради и 32 хотела. Състоянието на Мори е нараснало с 1.05 млрд. долара за последната година.
5. Хироши Микитани - 5.7 млрд. Долара
Пазарната оценка на компанията за споделени превози Lyft нарасна, след като компанията за търговия на дребно на Микитани Rakuten инвестира 300 млн. долара в конкурента на Uber през март 2015 г.
Близо 12-процентният дял осигури на Микитани място в борда на директорите. През последните няколко години Rakuten придоби Buy.com в САЩ, Play.com във Великобритания, както и дял за 100 млн. долара в Pinterest.
4. Такемицу Такизаки - 8.3 млрд. долара
Такемицу Такизаки е основател на Keyence - глобален доставчик на сензори и други електронни компоненти за автоматизирани заводски системи. Той напусна поста председател през март 2015 г., но остава почетен председател и член на борда на директорите.
Вижте още: Как трябва да се държите, ако пътувате до Япония
3. Нобутада Саджи - 11.7 млрд. долара
Нобутада Саджи е председател на компанията Suntory Holdings, която притежава множество алкохолни марки. През 2014 г,. тя купи щатската Beam, която произвежда Jim Beam и Maker's Mark за 16 млрд. долара.
Също през 2014 г. Саджи се отказа от поста президент, като ръководството на компания бе поето за първи път от създаването й през 1899 г. от човек, който не е от семейството. От този месец неговият племенник Нобухиру Торий пък е главен оперативен директор на компанията.
2. Масайоши Сон - 14.9 млрд. долара
Мобилният оператор на Масайоши Сон Softbank придоби щатсския Sprint Nextel за 22 млрд. долара през 2013 г., но инвестицията засега не е успешна. Най-успешната инвестиция на Сон в последно време е неговият 32-процентен дял в китайския гигант в онлайн търговията Alibaba.
1. Тадаши Янай - 16.3 млрд. долара
Тадаши Янай запазва челното си място в класацията, въпреки че състоянието му намалява с 4.8 млрд. долара през последната година. По-голяма част от богатството му е свързана с неговата компания Fast Retailing. Тя е известна най-вече с марката дрехи Uniqlo. Според Янай Fast Retailing ще бъде най-голямата компания за дрехи в света през 2020 г.