S&P 500 с връх за 2016 г.
Щатските индекси се повишиха вчера до най-високите си стойности за годината, водени от добрите резултати от щатската банка JPMorgan Chase. Широкият индекс S&P 500 добави 1%, до ниво от 2 082 пункта, а индексът, следящ представянето на финансовия сектор, нарасна с над 2%.
Индексът, следящ представянето на всички фондови борси - FTSE All-World, увеличи стойността си с 1.3%, до 265.84 пункта и отбеляза най-високото си ниво от декември на миналата година.
Азиатските индекси се повишиха до най-високите си нива от над четири месеца насам в четвъртък, водени от понижението на регионалните валути.
С най-голям спад се отличи сингапурският долар вследствие на надеждите, че градът ще се присъедини към останалите водещи региони в облекчаването на монетарната политика през следващите месеци.
Индексът MSCI Asia-Pacific добави 0.3% към стойността си, достигайки най-високото си ниво от 2 декември насам.
Добрите данни за търговията на Китай, изнесени вчера, до голяма степен бяха в основата на повишението на световните борсови индекси.
Новините обаче не са само позитивни, като отново вчера МВФ занижи прогнозите си за ръста на световната икономика. От фонда очакват повишението да възлезе на 3.2%, на фона на прогнозираните преди три месеца 3.4%.
Европейските индекси също отбелязаха съществено повишение вчера, като банковият сектор на Стария континент се представяше дори по-добре от този в САЩ с повишение от 6.3%.
Лихвите по облигациите се понижиха, като тези по 30-годишните японски облигации се понижиха до рекордните 0.385%, докато по десетгодишните щатски облигации достигнаха 1.75%.
Петролът достигна четиримесечен връх преди връщане на част от спечеленото. Брентът, който достигна вчера ниво от 44.94 долара за барел с доставка през юни, се понижи до 43.58 долара по време на азиатската борсова сесия.