Това е най-голямата технологична битка в момента
Сериозна битка се води между най-големите технологични компании в света, за която вероятно не сте чували. Тя е по направление на технологията за изкуствен интелект и по-специално - на територията на гласовите асистенти.
Apple започна тренда с представянето на гласовия си асистент Siri. Потребителите на iPhone са добре запознати с услугата, като тя им дава възможност да получат информация и помощ чрез глас.
Технологията зад Siri е изкуствен интелект, базиран на алгоритми. Ако сте ползвали този асистент, най-вероятно сте забелязали, че той става все по-добър в предугаждането на желанията ви с течение на времето, особено при последните му версии. Това е така, защото се учи...
Разбира се, Google веднага последва примера на Apple с представянето на Google Now. Отново базиран на изкуствен интелект гласов асистент, но за потребителите на смартфони с операционна система Android.
От Microsoft се присъединиха към надпреварата, като показаха свой гласов асистент с името Cortana.
Наскоро от Amazon представиха и своя проект Echo, който доставя базираната на изкуствен интелект гласова технология Аlexa. Потребителите могат да използват Echo, за да задават въпроси и да го използват да контролират електрически уреди, както и музикални плейлисти.
И докато гласовите асистенти са с потребителите вече много години, последните им разработки са много по-добри, благодарение на новия програмен език, който им позволява да се учат. Или казано по друг начин - да „опознават“ собствениците си и да се опитват в много по-голяма степен да „предугаждат“ техните нужди, често още преди да са се появили.
На практика най-големият пробив при тези технологии не е възможността да разпознават гласа, а способността им да разбират нещата в контекста на въпросите и да отговарят по традиционен начин, по какъвто се води един разговор между познати, например.
Целта на споменатите компании, които харчат стотици милиони долари за усъвършенстване на своите гласови асистенти, е да наложат доминацията си над останалите, като по този начин ще могат да продават и много други продукти.
А доминация ще има компанията, която предостави най-интелигентния и адаптивен асистент, разговорлив и отговарящ на конкретните нужди на всеки.
Освен изброените технологични гиганти, има още две компании, които си заслужава да се споменат и които до голяма степен стоят в основата на тези трендове.
Първата се казва Viv. Нейният продукт на гласов асистент е развит от хората, стоящи зад Siri. Компанията наскоро дебютира на технологична конференция с продукт, който може да се добави към всяко приложение, придавайки му гласова функционалност.
Другата компания е базираната във Великобритания Artificial Solutions. Тя е популярна с решенията си, които предоставя на индустрията. Клиенти на продуктите й са компании като AT&T, Shell Oil, Ikea, Credit Suisse и много други.
Гласовият й асистен се казва TENEO и вече провежда някои от най-нормалните разговори, които могат да се водят с компютърна технология.