Шест важни въпроса, които да си задавате всеки ден
Ето как изглеждат нещата в САЩ:
- 50% от американците работят по 40 часа седмично;
- Половината американци се чувстват стресирани в личен и професионален план;
- Типичният американец използва половината от платената си отпуска всяка година.
Ако се възприемате като човек, който е професионалист и се труди здраво, възможно е да сте изложени на високи дози стрес ежедневно.
Струва си, в името на успеха и пълноценния начин на живот, да си задавате тези шест въпроса всеки ден. Така ще опознаете своите навици и ще сте способни да ги променяте.
Защо бихте направили това? Защото така ще можете да влагате по-малко време в работа, но да постигате същия резултат.
1. Правилна ли е дефиницията ви за продуктивност?
Помислете как измервате успеха и постиженията си в ежедневната работа, а също така и в мащаб.
Трябва да правите една важна разлика: "Не бъркайте активността с продуктивността". Чувствате ли се удовлетворени от отмятането на дълъг списък със задачи в края на работния ден или сте по-удовлетворени от факта, че знаете, че сте работили в продължение на часове и часове по проект?
Експертите са категорични, че хората често падат в капана на действието, вместо да бъдат продуктивни.
Това, че работите, не означава, че продуктивността е голяма. Много от нещата, които правим, имат значение не дали сте работили дълги часове, а какъв е резултатът.
Проверяване на имейли, четене на спам, търсене на информация, разсейване - всичко това са дейности, които не водят задължително до продуктивност.
Възможно е да нямате точна представа за продуктивността. Помисляли ли сте за това?
2. Работите здраво или интелигентно?
Тук отново говорим за количество и качество. Помислете от гледната точка на мениджър какво бихте направили.
Бихте ли позволили на служителя си да работи по-малко часове, но по-фокусирано, или да работи по-дълго, но резултатите да са по-лоши?
Не са ви повишили, защото работата ви е безсмислена.
3. Използвате ли времето си ефективно?
Ако не го правите, вие просто се носите по течението. Спокойно! Ще оцелеете, но дали ще бъдете удовлетворени?
Експертите съветват да направим преоценка на своята седмична работа. Сравнете я с начина на живот, който искате да водите.
Погледнете се и си кажете: Тези неща изискват много време, за да бъдат изпълнени, но в същото време имат минимално влияние върху работата ми, моята кариера, моят шеф дори не ги забелязва. Защо въобще се занимавам с тях?
4. Успешно ли изпълнявате задачата да спрете да мислите за работа?
Когато става дума за важни имейли и подготовка за срещи, чувствате ли невъзможност да спрете да мислите за работа?
Важно е да умеете да изключите и да не мислите за професионалните си задачи, когато работният ден приключи.
Ако продължаваме да мислим за работа през свободното време, имаме усещането, че разполагаме с повече свобода и креативност, тъй като не сме притиснати от срокове.
Разбира се, можете да правите изключения в моменти, когато сте връхлетени от креативност. В останалите случаи - спрете да мислите за работа през свободното си време!
5. Пристрастени ли сте към представата си за продуктивност?
Да съм продуктивен ме кара да се чувствам добре. Когато приключа писането на статия далеч преди крайния срок, изпитвам голямо удовлетворение, защото мога да разполагам с време, през което да отметна още някоя задача в офиса.
Според експертите това усещане за радост не е нито добро, нито лошо. Да си работохолик е различно от това да отмяташ задачите в списъка.
Защо не се попитате с каква цел правите това. Ако постоянно говорите за работа, имате проблем.
Помислете върху това кое ви кара постоянно да се занимавате с работни задачи и дали ви доставя удоволствие. Обичате ли да помагате на колегите в офиса? Споделяте ли мисията на компанията? Или има друга причина?
Човек, който толкова се вглъбява в едно занимание, често се опитва да избяга от реалността.
6. Работите ли прекалено много?
Какво според вас означава да работиш прекалено много? Според специалистите - става дума за относителности. Някои хора обичат работата си, докато за други тя е изпитание.
"Прегарянето" на работното място плаши много хора. Понякога е трудно да бъдат разпознати сигналите. Тогава е добра идея да забавите малко темпото и да проследите какво се случва.
Трябва да знаете, че не съществува баланс между работата и личния живот. Работата трябва да изразява личния живот и страстите на личността.
Ако намерите начин да ги съчетаете, вие ще живеете един пълноценен живот.