11 фактора, които не бива да неглижирате в едно CV
Време е да запълните белия лист хартия с информация, която напълно описва вашите способности. Днес ще разгледаме основните неща, които трябва да знаете, когато трябва да напишете CV.
1. Колко дълго трябва да бъде CV-то?
Когато става дума за дължина, CV-то трябва да бъде като предястие, което ще накара набиращите персонал да пожелаят още. Препоръчителната дължина е около 2 страници. Избягвайте скучните описания, тъй като само ще досадите на човека, който чете.
2. Какво гледат хората, които търсят служители?
Те търсят човек, който притежава точните умения и познания, за да изпълнява задачите, които му се поставят. Точно това трябва да опишете добре в CV-то.
Внимавайте с граматиката. Ако профилът ви не отговаря напълно на описанието в обявата за работа, подчертайте своите силни страни и възможността да трасферирате уменията си.
3. Какъв шрифт да използвате?
Използвайте шрифт, който е читаем. Не бива да натоварвате излишно човека, който набира персонал. Придържайте се към професионализма и класиката. Задължително размерът на буквите трябва да бъде 10-12 пункта.
4. Задължителна ли е снимката?
Не е задължително да я лепнете на страницата, където са описани уменията ви. Можете да я прикачите допълнително.
5. Да опишете ли всичкия си професионален опит досега?
Не. Включете само онзи, който е релевантен към позицията, за която кандидатствате. Всичко, което е странично, изключете.
6. Трябва ли да посочите рождената си дата?
Възрастта е само цифра. Набиращите персонал понякога вземат решение, основавайки се на възрастта на кандидата, но това не е решаващият фактор.
7. Трябва ли да прикриете периодите, в които не сте били на работа?
Ако в кариерата си имате дълги периоди от време, в които сте били без работа, можете да обясните в свободен текст защо. Бъдете кратки. В идеалния случай посочете конструктивни причини.
8. Да включите ли своите хобита и интереси?
Основно правило е да се описват интересите, само ако са релевантни на позицията, за която кандидатствате. Придържайте се към професионалния профил.
9. Необходимо ли ви е мотивационно писмо?
Когато пишете персонализирано писмо, вие изразявате своята сериозна кандидатура и професионален подход. Ако възнамерявате да пишете такова, задължително обрисувайте ясна картина на своята личност.
10. Трябва ли да прикачите препоръки?
Интервюиращият няма да се свърже с хората, които са ви написали препоръка, докато не вземе решение, че иска да ви наеме. Не е необходимо да описвате препоръките, с които разполагате, в CV-то. Просто посочете, че имате възможност да предоставите такива.
11. А когато нямате опит?
Всеки човек започва отнякъде. Не се притеснявайте, ако се намирате в такава ситуация. Тук трябва да приведете всички свои знания и умения, които са важни за стартирането на кариера.
Опишете курсовете, на които сте били, допълнителните проекти, в които сте взели участие, доброволчески инициативи и т.н.