На 23 септември главният изпълнителен директор на Volkswagen (VW) Мартин Винтеркорн обяви оставка. Ръководителят на немския концерн взе това решение на фона на шумен скандал: американските регулатори обвиниха компанията в манипулиране на данните за екологичната безопасност на своите дизелови двигатели.

Сега VW е заплашена от многомилиардни искове, с които ще се оправя новият CEO. „Аз разчиствам пътя за ново начало“, заяви 68-годишният Винтеркорн, който заемаше длъжността от 2007 г.

Той подчерта, че не е бил осведомен за нарушенията и напуска поста „в интерес на компанията". За това и други доброволни оставки на мениджърите от високите етажи ще стане дума сега:

1. Мартин Винтеркорн, Volkswagen



Скандалът около VW се развиваше стремително. От момента на предявяване на обвинения към компанията от страна на регулатора капитализацията на автомобилния гигант падна почти наполовина.

Агенцията по опазване на околната среда в САЩ подозира, че VW с помощта на специален софтуер е занижавал съдържанието на вредни вещества в изгорелите газове на автомобилите с дизелов двигател по време на лабораторните изпитания.

При движението по пътищата реалните показатели за токсичните изгорели газове на дизеловите коли 40 пъти превишавали пределно установените показатели. За подобни манипулации Volkswagen е заплашен от глоба в размер на 18 млрд. долара само в САЩ.

А проверки на компанията започнаха и в други страни. По нейни данни неверният софтуер може да е инсталиран на 11 млн. автомобила.

2. Джули Хемп, Toyota



През юни тази година PR-директорът на Toyota Джули Хемп беше задържана на летището в Токио по подозрение в контрабанда на наркотици- в колет на нейно име бяха открити 57 таблетки от обезболяващото оксикодон, чиято употреба в Япония е ограничена.

Хемп обяснила, че препаратът ѝ е необходим за облекчаване на болки в коляното. Делото не стигна до съда, а самата Хемп скоро бе освободена, но въпреки това на 30 юни тя подаде оставка в компанията. Хемп работеше за автомобилния концерн от 2015 г. и бе първата жена, която успя да заеме толкова висок пост.

3. Хисао Танака, Toshiba

Президентът на Toshiba Хисао Танака подаде оставка, след като през юли стана известно, че от 2008 г. компанията е завишавала отчетите си по искане на висшето ръководство с 1.3 млрд. долара. Заедно с Танака компанията напуснаха и зам. председателят на Съвета на директорите Норио Сасаки и съветникът Атсутоси Нисида.

Според новото ръководство на компанията, тя трябва да си възвърне доверието на инвеститорите. През август 2015 г., Toshiba обяви продажбата на акциите си в производителя на измервателно и медицинско оборудване Topcon.

През юли, японският гигант се отказа и от акциите на финландския производител на подемни съоръжения и асансьори Kone, през септември обяви намерението си да продаде акции на китайския си партньор Skyworth Digital Holdings.

4. Ейми Паскал, Sony Pictures

Ръководителката на Sony Pictures Ейми Паскал подаде оставка на 5 февруари 2015 г. Повод страна хакерска атака срещу компанията, при която в частност в интернет попадна лична преписка на Паскал.

В нея тя се подиграваше на президента на САЩ Барак Обама. Разкрити бяха още лични данни за служители на компанията, сценарии на филми и други документи. В резултат на това Sony Pictures понесе големи финансови и репутационни щети.

Под ръководството на Паскал, филми на Sony Pictures 95 пъти станаха лидер на боксофисите на Северна Америка. Такого результата не удавалось достичь ни одной другой студии. Този резултат не е постиган досега от никое друго студио.

5. Мария дас Грасас Фостър, Petrobras



Ръководителката на бразилската държавна енергийна компания Petrobras Мария дас Грасас Фостър напусна поста, който заема от 2012 г., след скандал за корупция. Макар че Фостър не е заподозряна за участие в корупция, оставката бе приета от президента на Бразилия Дилма Русеф.

През март 2014 г. започна разследване, по време на което бяха открити данни за картел, подкупи и рушвети на политици. Според следователите, през 2000 г., редица топ мениджъри от името на компанията са подписвали договори и получавали комисионна от 3% от стойността на договора.

6. Патрик Пелата, Renault



Операционният директор на Renault Патрик Пелата подаде оставка през април 2011 г. Той пое отговорност за съкратените преди това служители, несправедливо обвинени в промишлен шпионаж.

Компанията трябваше да признае официално неправдата по отношение на мениджърите, както и да им плати обезщетение в размер на 11 милиона евро.

7. Чо Хьон-аа, Korean Air

5 декември 2014 на борда на самолет на авиокомпанията Korean Air Lines се разрази скандал. Една от пътничките не беше доволна от начина, по който ѝ се поднасят фъстъци. В резултат полетът бе отложен и самолетът се върна на летищния терминал.

Пътничката се оказа дъщеря на президента на Korean Air и неин вицепрезидент Чо Хьон-аа. Инцидентът получи внимание в медиите и социалните мрежи. Извинения за поведението на дъщеря си поднесе лично президентът на компанията. Самата Чо подаде оставка от Korean Air и се извини на стюардесите.

На 30 декември тя бе арестувана по обвинения в нарушаване на правилата за безопасност на борда. 12 февруари 2015 съдът намира, че бившият вицепрезидент на компанията е виновна в нарушаване на правилата за сигурност на въздухоплаването и я осъжда на една година затвор.

8. Cкот Томпсън, Yahoo



Главният изпълнителен директор на Yahoo Скот Томпсън напусна поста четири месеца след назначаването му през януари 2012 година. Това бе в резултат на реакцията на съвета на директорите и акционерите на скандал с фалшива автобиография на СЕО-то.

Томпсън заяви, че има две висши образования, едно в областта на счетоводството, а второто - на информатиката, което в крайна сметка се оказа невярно.

9. Елън Pao, Reddit

Елън Pao, главен изпълнителен директор на социалната мрежа Reddit подаде оставка през юли 2015. Тя обясни решението си с думите, че не може да изпълни задачата за увеличаване на дела на аудиторията в следващите шест месеца, поставена пред нея от борда на директорите на компанията.

В същото време се смята, че да напусне поста си Pao бе принудена от самите потребители на Reddit, недоволни от нейните решения.

10. Джеф Смисек, United Airlines

На 8 септември тази година подаде оставка и шефът на United Airlines Джеф Смисек. Той подава оставка заради федерално разследване срещу въздушния превозвач и пристанищните власти на Ню Йорк и Ню Джърси.