Какво ще се случи утре, ако Великобритания остане в ЕС?
Днес британците решават съдбата на страната си - дали тя да остане или да напусне ЕС. И докато резултатите от референдума ще станат известни едва утре сутринта, на фондовите пазари и при букмейкърите залозите валят с пълна сила.
След като разгледахме негативния и по-малко вероятен сценарий (поне според предварителните социологически проучвания) какво ще се случи, ако страната напусне ЕС, време е да видим и какво можем да очакваме при оставане в рамките на съюза.
Паундът вече достигна най-високите си нива за тази година, което само по себе си е показателно за широките пазарни нагласи. Много е възможно при крайните резултати обаче британската валута да продължи с ръста си и да добави нови проценти към стойността си.
Колко точно - това е трудно да се прогнозира, но предвид очакванията, изразени от инвеститора Джордж Сорос, че паундът може да падне с над 15% при напускане от Великобритания на ЕС, то напълно е възможно първоначално да видим ръст от между 3 и 5% спрямо долара и нива на паунда от над 1.50.
Силата на британската валута обаче може бързо да се изчерпа, след първоначалния ентусиазъм, предвид на два фактора. На първо място, (голяма част от този резултат вече е заложен в нивата му на търговия.
И на второ – министър председателят на страната Дейвид Камерън, въпреки победата, може да бъде подложен на натиск да подаде оставка, особено ако разликата в двата отговора на референдума е малка.
Позитивният му изход ще намаляи неизвестността на останалите световни фондови пазари и може да е така необходимият катализатор, за да видим повишение на щатските индекси до нови рекордни нива, както и ръст на другите водещи европейски борсови индикатори.
Предвид на факта, че S&P 500 е едва на процент и половина от исторически най-високата си стойност, то много е възможно оставането на Великобритания в границите на съюза да инициира нови рекорди за индекса.
И тук обаче инвеститорите трябва да имат едно на ум: ефектът също може бързо да се изчерпи, предвид на разрастващата се битка в президентската надпревара между Хилари Клинтън и Доналд Тръмп и предстоящите президентски избори.
Може би най-облагодетелстван от оставането на Великобритания в ЕС ще е немският индекс DAX. Той е на по-малко от 15% от дъното си от февруари, а за да достигне и тества върха си има потенциал за повишение от около 20%.
В среда на продължаващи стимули от страна на ЕЦБ и рекордно ниски лихви, той може да намери място сред най-добре представилите се при намаляване на несигурността от брекзит.
На валутните пазари, освен поскъпване на паунда, се очаква още силна обезценка на японската йена и швейцарския франк, които бяха купувани в търсене на „сигурност“ от страна на инвеститорите преди вота. Оставане в рамките на ЕС ще инициира съответната разпродажба на тези валути.
Златото е възможно да реагира на подобна новина с първоначално понижение. Всяко доближаване до психологическата граница от 1 200 долара обаче може и да се използва от много от бичи настроените в момента инвеститори като добра възможност за влизане. Тоест и тук потенциалният първоначален ефект на спад е възможно да бъде изчерпан бързо.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.