Програмата „Национална технологична инициатива”, в рамките на която се планира реализацията на концепцията за телепортация, е разработена от Агенцията по стратегически инициативи. Преди дни се състоя заседание на междуведомствената група, на което бе обсъдена програмата.

Участие в заседанието взе и руският вицепремиер Аркадий Дворкович.

Програмата предвижда постигане на определени цели с конкретни срокове.

До 2025 г. Русия трябва да реализира мобилната мрежа 5G, да създаде родна операционна система, предназначена за киберфизическите системи, както и да внедри автономен транспорт.

В същото време се предвижда създаването на роден език за програмиране.

Още по-интересни са плановете в периода 2025-2035 г.

За този период се предвижда внедряването на невроинтерфейс, квантови изчисления, телепортация, а също така и използване на природоподобни явления с цел предаване на информация.

За нещастие, детайли около поставените цели не се съобщават.

По думите на близък източник до администрацията на президента, пожелал анонимност, дългосрочните „пътни карти” могат да съдържат всякаква информация и нямат голяма значение за тези, които ги съставят.

С реализацията на проектите ще се занимават други хора, допълва източникът.

Телепортацията представлява хипотетично преместване на обект, в рамките на което не може да се проследи траекторията на пътя му. Терминът е въведен през 1931 г. от американския писател Чарлз Форт.

Той се е занимавал с изучаване на странни явления и е използвал термина „телепортация” за описване на необясними появявания и изчезвания.

През втората половина на 20 в. този термин започва да добива популярност в научната фантастика. Днес сред учените не съществува разбиране какво точно представлява технологията. Напълно възможно е тя да не бъде реализирана извън страниците на фентъзи книгите.

Съществува и научен термин „квантова телепортация”. Тук не става дума за появявания и изчезвания на предмети и хора. Тогава за какво? За копиране на свойствата на една частица А върху частица Б, която се намира на отдалечено разстояние.

Припомняме, че неотдавна група изследователи изучаваше реакцията на човешкия мозък спрямо телепортацията. Доброволци гледали видео, имитиращо мигновено преместване, а учените фиксирали промените, произтичащи в мозъка на хората.