Рекордни 2 трлн. долара изтрити от световните борси в петък
Британското решение за напускане на ЕС е много скъпо не само за Великобритания, по направление на поевтиняването на валутата на страната, но и за останалите региони по света.
От световната пазарна капитализация бяха заличени над 2 трилиона долара миналия петък, според данни на S&P Global, което е рекордна в историята стойност.
За сравнение - в най-лошите борсови сесии в разгара на финансовата криза през 2008 г., през септември, бяха изтрити 1.9 трилиона долара пазарна капитализация, според анализатора от S&P Хауърд Силверблат.
Разпродажбите станаха реалност на борсите от Азия до САЩ, като индексът на сините чипове Dow Jones заличи 600 пункта от стойността си.
Според данни на индекса на милиардерите Bloomberg Billionaires Index, четиристотинте най-богати хора в света са регистрирали сумарна загуба в размер на 127 млрд. долара.
„Brexit е най-големият монетарен шок от 2008 г. насам“, коментира Дейвид Бекуорт, анализатор в Mercatus Center, в петък. „Това може да е повратната точка, която да задейства преминаването на световната икономика от състояние на забавяне към световна рецесия“, допълва още анализаторът, цитиран от Bloomberg.
В допълнение, загубите на световните фондови пазари инициираха рекордно търсене на спасителни активи, като лихвите по държавните облигации в световен мащаб са близки до исторически най-ниските си нива.
Сериозен ръст регистрираха и активи като златото, йената, швейцарския франк, среброто и др.
Инвеститорите са похарчили сериозни суми пари, за да се застраховат от по-нататъшни шокове на финансовите пазари след изненадващото решение от референдума във Великобритания, коментират още пазарни наблюдатели.
В неделя икономистът Нориел Рубини заяви, че излизането на Великобритания от ЕС може да доведе до разпадане на Европейския съюз. Коментарите му повториха предупрежденията на друг именит инвеститори – Джордж Сорос, според когото краят на ЕС е „на практика необратим“.