10-те най-големи външнополитически гафа на Борис Джонсън
По-рано тази седмица новият премиер на Великобритания Тереза Май изненадващо назначи бившия кмет на Лондон Борис Джонсън за външен министър.
Едно от последните неща, с които Джонсън е известен, е своята дипломатичност. Той има дълга поредица от гафове по време на политическата си кариера.
Ето кои са 10-те най-големи външнополитически гафа на новия външен министър на Великобритания:
1. Обиди Барак Обама
През април Джонсън нарече Обама „полукениец, който таи наследствена неприязън“ към Великобритания заради това, че президентът на САЩ е казал, че Великобритания ще бъде на края на опашката за търговско споразумение, ако излезе от ЕС.
Наскоро Джонсън отказа да се извини и отново нападна Обама, като заяви, че ще бъде „в началото на опашката за преговори“.
2. Турският президент е „ч......я“
През май Джонсън спечели 1 000 паунда от конкурс, организиран от списание Spectator, за най-обидно стихотворение за турския президент.
В своето хумористично петостишие Джонсън описва как Реджеп Таийп Ердоган прави секс с коза и го нарича „ч......я“. Дума, която на английски език се римува с Анкара.
3. Путин изглежда като домашния елф от Хари Потър
През декември Джонсън призова Дейвид Камерън да се помири с Владимир Путин, като между другото успя да обиди руския лидер.
„Въпреки че прилича малко на Доби домашния елф, той е безскрупулен и манипулативен деспот“, заяви Джонсън.
През 2003 г. той бе казал, че руските адвокати могат да съдят Warner Brothers, авторите на филмите за Хари Потър, заявявайки, че лицето на Доби е базирано на това на Путин.
4. Нарече подкрепящите държавата Палестина във Великобритания „смахнати академици“
Миналия ноември местните власти отмениха посещение до Палестина от съображения за сигурност, след като Джонсън, който по това време бе кмет на Лондон, заяви на събитие в Тел Авив, че бойкотът на израелски стоки е „пълно безумие“ и че във Великобритания той се подкрепя от „носещи кадифени костюми смахнати академици с изпочупени зъби".
Палестинските власти го обвиниха, че е заел произраелска позиция, а той заяви, че изказването му до голяма степен е било украсено в социалните медии.
5. Бе определен като расист заради коментарите си по адрес на Африка
През 2008 г. Джонсън се извини за това, че шест години по-рано в свой коментар за Daily Telegraph е написал, че кралицата е поздравявана в страните от Британската общност от „махащи със знаменца негърчета“.
6. Засегна Папуа Нова Гвинея заради съмнения за канибализъм
Джонсън заяви преди време, че Консервативната партия във Великобритания е „свикнала с канибалските оргии и убийствата на вождове в стил Папуа Нова Гвинея“.
7. Нарече Хилари Клинтън "садистична медицинска сестра"
През ноември 2007 г., в коментар за Daily Telegaph, той описва Хилари Клинтън като "жена със стоманеносин суров поглед, приличаща на садистична медицинска сестра в психиатрична болница“.
Това може да се окаже проблем, ако Клинтън спечели президентските избори в САЩ през ноември, въпреки че Джонсън вече й се извини.
8. Премаза японски ученик
В един от по-малките си гафове Джонсън бе заснет как сваля на земята японски ученик по време на демонстративна игра на ръгби при свое посещение в Токио.
На видеото се вижда как широкоплещестият Борис поваля Токи Секигучи, докато напредва с топката в ръце по игрището.
След това Секугучи заяви, че е усетил лека болка, но е добре.
9. Сравни плановете на ЕС с тези на Хитлер и Наполеон
Джонсън бе подложен на сериозни критики, след като сравни усилията на ЕС за изграждане на супердържава с плановете на Хитлер да превземе континента.
Сега той ще трябва да преговаря с лидерите на ЕС, докато Великобритания напуска съюза.
10. Спор за произхода на тениса на маса
По време на олимпийските игри в Пекин Джонсън заяви, че Китай незаслужено си е присвоила заслугата за измислянето на тениса на маса.
Той породи спор, след като заяви, че спортът е измислен през 19-и век в Англия и се е наричал whiff-whaff.
След като обиди китайците, французите се намесиха и заявиха, че те са измислили спорта. Джонсън обаче не отстъпи и на тях и заяви, че държи на своето твърдение.