Как въображаемите мостове от евробанкнотите станаха истински
През 2002 г. Европейската централна банка въвежда седем нови евробанкноти. Всяка от тях включва изображението на мост на гърба си.
Според ЕЦБ, мостовете са предназначени да илюстрират сътрудничеството и комуникацията между Европа и останалата част на света като цяло, а в частност - и сред европейските страни.
Въпреки това, нито един от тези седем мостове не съществува в действителност.
Решението да се поставят измислени мостове на банкнотите е взето, когато става ясно, че е невъзможно всяка от страните-членки да бъде отличена със стоя характерна архитектурна забележителност.
По това време страните в ЕС са 12, а евробанкнотите – едва 7. За да няма обидени, Европейският паричен институт решава да използва въображаеми мостове, които да представляват различните стилове и ери в Европа.
Австрийският дизайнер Роберт Калина е натоварен със задачата по създаване на седем различни моста, представляващи различни периоди: барок, класически, готически, романски, рококо, модерния 20-и век, както и на архитектурата от желязо и стъкло.
През 2011 г. обаче холандски град решава да изгради мостовете от евровите банкноти наистина.
Дизайнерът Робин Стам предлага идеята на градския съвет на Ротердам, който я харесва и гласува ентусиазирано в подкрепа на проекта. Решено е мостовете да бъдат изградни в малко предградие на населеното място.
С помощта на малък екип от инженери и дизайнери, Робин Стам пресъздава мостовете, отговарящи на изображенията. Той дори ги запазва същите ярки багри, в които те са отпечатани на европейските пари.
Въпреки че Стам признава, че част от хората ги смятат за грозни, повечето мислят, че идеята е забавна, включително служители на Европейската централна банка и Роберт Калина, оригиналният дизайнер на евробанкнотите.
Вижте как изглеждат част от мостовете в действителността:
Снимки: amusingplanet.com