Седем островни рая, които трябва да посетите, преди да изчезнат
Покачването на морското равнище, ерозията и замърсяването водят до сериозната опасност много идилични острови (и тяхната рядка и зашеметяваща дива природа) да бъдат изтрити от лицето на Земята завинаги.
Не искате ли да ги видите преди това?
Малдивите
Това е държава, съставена от около 1190 острова, позиционирани в Индийския океан.
С километри девствени бели пясъчни плажове, луксозни курорти, къщи със сламени покриви и тюркоазени води, изобщо не е изненада, че един милион туристи всяка година са неудържимо привлечени към това райско кътче.
Ако във вашия туристически списък Малдивите също заемат място, време е да побързате. Разположени на само осем метра над морското равнище, учените прогнозират, че с настоящите му темпове на покачване островната държава ще изчезне в рамките на 100 години.
Сейшелите
Мечтателна колекция от 115 острова, изпълнена с красиви плажове, величествени скали, буйни джунгли, кристално чиста вода и петзвездни курорти, разположена до източното крайбрежие на Африка – това са Сейшелите.
Онова, което повечето пътешествениците не знаят, е, че промените в климата и покачващото се ниво на световния океан вече сериозно са навредили на този рай на земята – поразени са кораловите рифове, които пазят островите от ерозия.
Според някои прогнози, цялата страна може да бъде погълната от водата след 50 години.
Маршаловите острови
Притиснати нежно между Хаваите и Австралия, Маршаловите острови - и най-вече тяхната столица Маджуро – вече понасят последиците от изменението на климата.
Разположени само на около метър надморска височина, островите жестоко са удряни от високите приливи, които често дори унищожават къщи.
Островите Магдален
В допълнение към белите пясъчни плажове и червени скали от пясъчник, този архипелаг в залива Сейнт Лоурънс се сблъсква със силни ветрове.
Те са чести и много силни, заради което брегът ерозира значително всяка година. И докато днес той е защитен от ледената си обвивка, според експертите тя ще се стопи след около 75 години.
Което ще остави това кътче от планетата незащитено от опасните бури.
Кирибати
Вклинена в Тихия океан, тази островна държава е известна с първокласния си риболов, наблюдението на птици и невероятните възможности за сърфиране.
Но не задълго. Според прогнозите за изменение на климата, 33-те коралови атола и рифови острови, които съставляват островната дестинация, ще бъдат потопени до края на века.
И докато актът по изчезването им е бавен и непрекъснат, според някои експерти островите ще станат необитаеми до 2050 г. заради бреговата ерозия и замърсяването на водите.
В действителност, правителството дори купува земя във Фиджи, където планира да премести населението, което в момента е около 100 000 души.
Островите Галапагос
На този вулканичен архипелаг е много по-вероятно да срещнете редки животински видове, като морски лъвове, пингвини (единствените, открити на север от Екватора!), морски игуани и гигантски костенурки, отколкото човешки същества.
Следвайте стъпките на Дарвин (той изследва района през 1835 г.) и обиколете островите, разположени край бреговете на Еквадор, преди да е станало късно.
Споменатите по-горе същества са застрашени от няколко фактора, след които замърсяването, климатичните промени, внесени видове, като котки и кучета, и други.
Соломоновите острови
През май пет необитаеми острова от архипелага са погълнати от морето. Виновникът: покачването на морското равнище и бреговата ерозия в резултат на изменението на климата.
Състояща се от повече от 900 острова, суверенната държава, която се намира на изток от Папуа-Нова Гвинея, все още има много да предложи на посетителите - от гмуркане през сърфиране до невероятно красива природа.
Снимки: thisisinsider.com