Какво следва за петрола – 30 или 60 долара за барел?
В понеделник цената на американския лек суров петрол затвори на ниво от 40.06 долара за барел. Ден по-късно последва ново понижение, този път до 39.51 долара за барел - ниво на затваряне, което е под 200-дневната средна величина. Цената също така бе и най-ниската, отчетена за последните три месеца.
Техническите анализатори биха споделили, че ако и на следващия ден нивото на затваряне е под 200-дневната средна величина, то вероятността за навлизане в мечи пазар за суровината е голяма. Това обаче не се случи, тъй като в сряда цената пое нагоре – 40.83 долара за барел, а в четвъртък добави нови близо 3%, до 41.93 долара.
Днешният ден започва с минимално понижение, като за момента петролът се търгува в рейдж от 41.46 и 41.85 долара за барел.
Какво следва оттук нататък – 30 или 70, а защо не и повече долара за барел?
Старшият технически експерт на Piper Jaffray Крейг Джонсън споделя пред CNBC, че според него до година цената на петрола ще е 75 долара за барел. Според него оформилата се графика на обърнати глава и рамене може да ни подсказва само, че ни очаква бичи пазар или повишение на цените в следващите месеци.
„Първоначално обаче можем да станем свидетели на спад на цените от 2-3 долара, до нива от 40 или малко под тази граница, след което ни очаква сериозно повишение до 70-75 долара на барел", споделя очакванията си Джонсън.
Но не всички са на неговото мнение. Анализаторите на Morgan Stanley обявиха преди дни, че петролът може да поевтинее и до 35 долара за барел - нива, на които бяхме свидетели през април.
От своя страна, навършилият 90 години през март бивш председател на Федералния резерв Алън Грийнспан заяви, че нивата са достигнали дъното от около 40 долара за барел. Той прогнозира, че черното злато ще се търгува в диапазона от 40 до 50 долара за барел в следващите години.
Дори и при настоящите нива, няколко са основните фактори, които ще движат пазара в идните седмици. Това са добивът от страна на големите производители на петрол, както и запасите на големите икономики като САЩ.
Факт е обаче, че настоящите ниски нива на суровината се отразяват лошо на силно зависимите от петрола икономики като Саудитска Арабия. Новият петролен министър на страната каза преди време, че нива от около 50 долара за барел не са достатъчни, за да се осигурят нужните инвестиции в големите петролни проекти, както и да се обновят старите находища.
Освен това днешните цени се отразяват на страната под формата на около 100 млрд. долара дефицит, което я накара да потърси финансиране от международните пазари.
В очакване на първичното публично предлагане на най-големия световен производител на петрол в света – Saudi Aramco, петролният министър заяви, че през 2017 г. е много вероятно да станем свидетели на цени от около 60 долара за барел.