В настоящата обстановка на сериозна волатилност и несигурност на финансовите пазари, инвестициите във вино могат да предложат добра алтернатива на традиционните класове инвестиционни активи, съветват експерти.

Джъстин Гибс - директор на пазара за инвестиционни вина London International Vintners Exchange (Liv-Ex) – споделя в материал на CNBC, че този тип алтернативни вложения могат да осигурят добра застраховка срещу рецесия поради ниската корелация между цените на вината и основните класове инвестиционни активи.

От началото на годината индексът Liv-ex Fine Wine 50, който следи дневните изменения в цените на първокласните вина, е отбелязал ръст от 16.2 процента.

„В условията на мечи пазар, материалният аспект на виното представлява запас от стойност. Поради тази причина, когато фондовите пазари изпаднат в рецесия, на виното може да се гледа като на сигурен актив,“ казва Гибс, цитиран от CNBC.

“Освен това тук важи и основният принцип на търсене и предлагане. От момента, в който се са бутилирани, вината започват да се консумират, тоест готовата продукция постепенно намалява. Ако приемем, че в същото време нивото на търсене остава постоянно, то това може да има положителен ефект върху цените.“

Все пак трябва да се отбележи, че пазарът на вина, също както и другите пазари, не е застрахован от периоди на резки покачвания и спадове. Пример за това е резкият скок на цените през 2008 и 2009 г., който идва като резултат от повишеното търсене на вино в Азия. Балонът се пука през 20011 г.

„Цените спряха летежа си нагоре, когато инвеститорите осъзнаха, че вече има твърде много вино в Хонконг,“ коментира маркетинг шефът на BI Wines & Spirits Джайлс Купър в телефонно интервю за CNBC.

“Освен това, някои купувачи започнаха да отменят поръчките си за вина от реколта 2010, защото осъзнаха, че се продават с огромна надценка.“

Пазарът се отлепя от дъното през 2014 г. и оттогава цените се покачват с бавни темпове, но все още са далеч от върховите нива.



„Точно сега е добро време за инвестиции във вино, защото някои от най-добрите вина в света се продават на много по-ниски цени,“ съветва Купър. Той препоръчва Château Lafite Rothschild реколта 2010, което достига цена от 14 000 паунда за касета, но след това се срива до 6500 паунда.

Друго предимство на инвестициите във вино е техният потенциал в дългосрочен план. Джъстин Гибс разкрива, че според данните, събирани от Liv-Ex от 1988 г. насам, средната годишна възвръщаемост при бордото е 12 процента.