Най-богатите технологични милиардери
Общо 51 от 100-те най-богати технологични милиардери са от САЩ, става ясно от второто издание на класацията, изготвяна от сп. Forbes.
Китай заема втората позиция сред страните с най-много богаташи от света на технологиите с 19 души, като оставя зад себе си Канада и Германия, които са с респективно 5 и 4 представители.
Съвкупното богатство на милиардерите от топ 100 възлиза на 892 млрд. долара, или с 6% повече спрямо година по-рано. За да попадне човек в листата, са нужни минимум 2.2 млрд. долара спрямо 2 млрд. долара през 2015 г.
Общо 53-а от милиардерите отчитат ръст в своето състояние спрямо година по-рано, а 27 от тях са понижили богатствата си. Новите попълнения в класацията са 12 на брой, а петимата най-богати са добавили 36.9 млрд. долара към авоарите си.
Общо 37 от 51-а американци в класацията в момента живеят в Калифорния, докато съвкупното богатство на китайските технологични милиардери възлиза на 132.7 млрд. долара.
Сред китайците номер 1 е основателят на Alibaba Джак Ма, докато съоснователят на Microsoft Бил Гейтс продължава да е най-богат в света.
Втората позиция е за основателя на Amazon Джеф Безос, а трети се нарежда Лари Елисън от Oracle.
Общо 9 от 100-те най-богати в сферата на технологиите хора в света са обвързани по някакъв начин с Facebook, начело със съоснователя на социалната мрежа Марк Закърбърг, който е на пето място в листата.
Освен него тук попадат Дъстин Московиц, Едуардо Саверин, един от първите служители Джеф Ротшилд, инвеститорите Юри Милнър и Питър Тийл, както и съоснователите на приложението за чат WhatsApp Ян Коум и Браян Актън, което Facebook купи през 2014 г.
Групата на Facebook е добавила 16.1 млрд. долара към своето състояние през миналата година.
Средната възраст на милиардерите в топ 10 е 53 години. Най-млади са Московиц, който е на 32 години, и Закърбърг, който е с 8 дни по-стар от него. Най-възрастен е съоснователят на Intel Гордън Муур, който днес е на 87 години.
Само 5 жени попадат във второто издание на класацията.