Коста Рика оцелява само на възобновяема енергия над 100 дни
Коста Рика захранва цялата си елетрическа мрежа с възобновяеми енергийни източници повече от 100 дни, пише в. Independent.
Латиноамериканската страна живее на възобновяема енергия 121 дни и сега си поставя за цел да издържи една година без фосилни горива. Миналата година възобновяемите енергийни източници са съставлявали 99% от електрическата енергия на страната, като 285 дни тя е оцеляла само с възобновяеми енергийни източници, сочат данни на Костариканския институт по електрическа енергия.
Голяма част от възобновяемата енергия на страната идва от водноелектрически централи и комбинация от ветрена, слънчева и геотермална енергия.
В Европа възобновяемата енергия съставлява над половината от енергията на Швеция. През 2015 г. шведският премиер Стефан Льовен съобщи, че страната му ще работи за това да се превърне в „една от първите държави без фосилни горива в света“.
Миналата година вятърните ферми в Дания са задоволявали 140 на сто от търсенето - постижение, което беше определено като „ключово за спиране на глобалното затопляне“. По-рано тази година Португалия издържа 107 часа, без да използва фосилни гори в опитите си да разчита изцяло на възобновяема енергия.
Преди това държавата разчиташе много на въглищата и природния газ, но положи значителни усилия да увеличи използването на слънчева, вятърна и хидроенергия в последните години.
През 2009 г. директива на ЕС постави за цел делът на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс на Португалия да достигне 31 на сто до 2020 г. Само Швеция, Австрия, Латвия и Финландия се очаква да имат по-висок дял до 2020 г.
По данни на ЕК през 2013-2014 г. делът на възобновяемите енергийни източници в общата произведена енергия в България е бил 18.5%, с което страната ни се нарежда на 12-о място в ЕС, след Румъния и Хърватия, съответно 24 и 18.6%, но преди Гърция с 15.2%, Франция с 14.3% и Германия с 12.9%.