Кои са страните с най-големи природни ресурси
Суровините представляват важна част от националните икономики, особено на страните, които могат да се похвалят със значителни природни богатства. Първенците по този показател разполагат с ресурси за трилиони долари и са сред основните играчи на световните суровинни пазари.
Вижте кои са десетте най-богати на природни ресурси държави в света, както и с какви суровини разполагат те.
10. Венецуела
Стойността на природните богатства, с които разполага Венецуела, се оценява на 14.3 трилиона долара. Основните ресурси на южноамериканската страна са желязо, природен газ и нефт.
Венецуела притежава 2.7 процента от световните запаси на природен газ, което й отрежда осмо място по този показател. По отношение на петролните запаси страната заема шесто място със 7.4% от световните запаси.
9. Ирак
Петролът съставлява основната част от природните ресурси на Ирак, които се оценяват на обща стойност от 15.9 трлн. долара. Страната притежава 9 процента от световните залежи на петрол. Освен това Ирак може да се похвали и със значителни находища на фосфати.
8. Австралия
Със природни ресурси на стойност 19.9 трлн. долара, Австралия заема осмо място в класацията. Страната е известна с богатите си залежи на въглища, дървесина, медна и желязна руда.
Освен това Австралия е лидер по залежи на злато и уран: златните мини в страната задоволяват 14.3 процента от търсенето на метала в света, а местните уранови находища са отговорни за 46 процента от общите доставки в глобален план.
7. Бразилия
Бразилия има големи залежи на злато и уран, а освен това е и вторият най-голям производител в света на желязо. Природните богатства на страната включват и значителни залежи на петрол, но основният й ресурс е дървесината. Около 12.3% от световните доставки на дървен материал идват от Бразилия.
Стойността на природните ресурси, с които разполага страната, се оценява на 21.8 трлн. долара.
6. Китай
Въглищата и редките земни метали съставляват около 90 процента от природните богатства на Китай. Дървесината е друг основен ресурс за азиатската държава, която притежава суровини на стойност 23 трлн. долара.
5. Иран
Иран притежава 10 процента от световните залежи на петрол и 16 процента от залежите на природен газ. Тези два ресурса съставляват основната част от природните богатства на страната, чиято обща стойност възлиза на 27.3 трлн. долара.
4. Канада
Канада притежава 17.8% от световните залежи на петрол и по този показател отстъпва единствено на Саудитска Арабия. Страната е втора и по залежи на уран, а също така е и третият най-голям производител на дървен материал. Природните й богатства на стойност 33.2 трлн. долара се допълват още от значителни залежи на фосфати и природен газ.
3. Саудитска Арабия
Както отбелязахме в предната точка, Саудитска Арабия е лидер по залежи на петрол. 20 процента от световните залежи се намират на територията на страната. Към това прибавяме големите залежи на природен газ и значително количество дървесина. Природните богатства на Саудитска Арабия се оценяват на около 34.4 трлн. долара.
2. САЩ
Съединените щати разполагат с природни богатства на стойност 45 трлн. долара. Страната притежава над 31 процента от световните залежи на въглища, както и огромни количества дървен материал. Заслужават внимание и залежите на страната от нефт, природен газ, злато и медна руда.
1. Русия
Русия оглавява класацията - при това със значителна преднина пред втория. Общата стойност на нейните природни ресурси се оценява на 75 трлн. долара.
Страната разполага с многобройни природни богатства, включително въглища, петрол, природен газ, злато и дървесина. Освен това Русия е и вторият най-голям производител на редки земни метали в света.