5 фрази за парите, които богатите никога не изричат
Когато става дума за разполагане с достатъчно пари за пенсиониране, 67% от работещите американци вярват, че губят почва под краката си. Ако споделяте тези тревоги, имате няколко избора:
Ако сте готови да създадете нова финансова реалност, но не сте уверени как точно ще се случи това, не е твърде късно да започнете.
Най-доброто място за старт е като участвате или присъствате на разговори за пари, особено когато те засягат въпроси, които живо ви вълнуват.
Предлагаме ви лесно упражнение, което ще ви снабди с изобилие от информация и ще ви позволи да започнете да водите здравословна връзка с парите.
През следващите 7 дни обърнете внимание как говорите и как размишлявате за всичко, което правите и е свързано с пари. Трябва да вникнете в дълбочина и да видите източника на вашата настройка към парите. Щом го направите, очертайте представата си и я преформулирайте по по-добър начин.
Обърнете специално внимание на онези моменти, в които се чувате как говорите за пари. След това се попитайте: „Какво ме кара да изричам тези думи?“.
1. “Не мога да си позволя това”
Вероятно вие вярвате, че: „Парите са по-силни от мен“. Това е обезоръжаващо вярване, което обичайно се използва като извинение за непритежаването и неправенето на нещо важно за вас.
Променете настройката си: “Чудя се как мога да разреша този проблем?” Или още по-кардиналното: “Нека да помисля как да стане и ще ти се обадя скоро”. Ако нямате намерение да купувате нещо, имайте предвид този факт: То не влиза в списъка ви с желани стоки.
2. “Не става дума за пари“
Вероятно вие вярвате, че: “Има нещо грешно в отношението към парите. Не е здравословно да се искат повече и повече“. Когато казвате това, вие създавате вътрешен конфликт, тъй като част от вас иска да се развива, а другата казва – спри, не е правилно да се фокусираш върху парите. Обикновено хората, които казват „не става дума за пари“, печелят малко пари или са нископлатени за работата си.
Променете настройката си: “Високите приходи могат да ми бъдат от голяма полза на мен, семейството ми, приятелите ми, кръга от познати и т.н. Като печеля повече пари, мога да живея по-добре и да съм от помощ на хората, които обичам. Мога да направя промяна в света“.
3. “Някой друг трябва да се справи с това вместо мен”
Вероятно вие вярвате, че: Възможно е да смятате, че родителите ви ще платят за образованието на вашите деца. Може пък партньорът в живота да ви е основна финансова подкрепа. И в двата случая определено сте се отместили от мястото на шофьора и сте се отказали от финансовия успех в живота.
Променете настройката си: “Никой не е по-квалифициран и по-загрижен от мен, когато става дума за моето финансово бъдеще. Мога да събера сили и да го направя!“
4. “Не мога да боравя с пари”
Вероятно вие вярвате, че: “И преди не се справях добре, не мисля, че и в бъдеще ще успея да го направя“.
Променете настройката си: Помислете за онези моменти от живота си, когато е трябвало да усвоите ново умение – например музикален инструмент, стартиране на ново хоби и т.н. Да, не ви е било лесно, но сте били развълнувани при всеки урок. Кажете си: „Създавам своето ново, по-ярко и по-добро бъдеще“.
5. “Някой ден ще се науча да управлявам парите си по-добре”
Вероятно вие вярвате, че: Смятате, че сте неспособни да управлявате своите финанси. Този начин на говорене на себе си още повече ви „парализира“. Не отлагайте момента, в който ще започнете да ставате по-добри в боравенето с пари. „Някой ден“ е прекалено неконкретно бъдеще.
Променете настройката си: “Днес е денят, в който започвам!”
Още сега съставете график, който да ръководи общуването ви с парите.
Запомнете: действието и вярванията вървят ръка за ръка
Посветете следващата седмица на наблюдение. Обърнете внимание на начина, по който се изразявате спрямо парите. Дали той не отразява вашето пораженческо мислене? Практикувайте утвърждаващите мисли и канализирайте действията си в правилната посока.