6 на пръв поглед „глупави“ въпроса
На 28 септември се чества Националният ден на глупавия въпрос. Тази празнична дата е „изобретена“ през 80-те години на 20 в. от учители в САЩ, които искали да окуражат учениците да задават трудни въпроси в клас.
Идеята ли? Единственият начин да се учим е чрез задаването на въпроси.
Стивън Кинг е написал: „Единственият глупав въпрос е този, който не задавате“.
В чест на този Национален ден в САЩ предлагаме списък от 6 „глупави“ въпроса, които изобщо не са такива.
1. Можем ли да кихнем с отворени очи?
Отговорът е не – поне такъв ще ви дадат повечето хора. А защо да не можем? Битува популярен мит, че ако кихнем с отворени очи, последните ще изхвръкнат.
Вероятно ще е забавно да кажете това на своя племеник, но твърдението не е вярно.
Очите се затварят по време на кихване, тъй като става дума за рефлекс, който не можете да контролирате.
2. Някога валяли ли са жаби?
Ще ви изненадаме с отговора си – да, валяли са.
Феноменът, макар да ви звучи като лъжа, се е случил по време на развихрило се турнадо. Вятърът е вдигнал водата във въздуха и във завихрянето са били повлечени жаби.
3. Защо зъбите на човека се сменят?
Чудели ли сте се като деца защо зъбите падат и израстват нови?
Според BBC, причината се дължи на това, че млечните зъби са мънички и с израстването си, започваме да се нуждаем от по-големи зъби.
4. Защо хълцаме?
Още един феномен, свързан с човешкото тяло. Хълцането! То се случва, когато диафрагмата е раздразнена – например, консумирате прекалено бързо храна или пък сте поели повече въздух, пили сте газирана напитка и т.н.
5. Сънуват ли животните?
Напълно възможно, казва д-р Хюго Спайърс от Лондон.
Според едно изследване от 1959 г., направено с котки, животните може да не сънуват като хората, но определено виждат изображения по време на дълбок сън.
6. Защо имаме апендикс?
Много изследователи вярват, че апендиксът е идеален пример за рудиментарен орган – такъв, който вече не е необходим на организма, за да функционира.
Според някои учени, апендиксът може да бъде епицентърът на имунната система, той „съхранява“ добрите бактерии, които се борят с инфекциите. Затова, ако все още не са ви го отстранили, хубаво е, че го имате!