7 чудеса на света, за които може и да не сте чували
Всички знаем за Седемте чудеса на света – Колизеумът, Великата китайска стена, Тадж Махал. В света обаче има сгради, които са не по-малко впечатляващи, но често туристите дори не знаят за тяхното съществуване.
Проучване на Quora magazine прави списък на тези архитектурни забележителности, които остават извън обсега на обичайните за посещение места.
Джамията Джене, Мали
Тя е построена преди повече от 100 години и е най-голямата кирпичена сграда в света. През 1988 г. е включена в списъка на ЮНЕСКО за културно наследство.
В момента джамията е затворена за посещения на туристи. Предполага се, че до това решение се стига след една фотосесия на Vouge през 1996 г.
Кладенецът Чанд Баори, Индия
Той се намира в селцето Абханери и е един от най-старите и дълбоки кладенци в света. Структурата му наподобява обърната пирамида, която е дълбока над 30 метра.
Има три стени с 3500 стъпала, подредени в перфектна симетрия, които водят към малко зеленясало езеро. Предполага се, че кладенецът е построен между 9 и 11 век или 600 години пр. Н.е.
Парламентът в Букурещ, Румъния
Една от най-популярните забележителности на Букурещ е построена по време на социализма. Дворецът е най-голямата и най-скъпата цивилна административна сграда.
Това неокласическо чудо има 12 етажа (с осем под земята) и 3 100 стаи, които са разположени на 330 000 кв.м.
Стари мост, Босна и Херцеговина
Този пешеходен мост над река Неретва в град Мостар е копие на древния мост, който е бил разрушен по време на войната през 1993 г. Старият мост е включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО през 2005 г.
Едно от традиционните туристически забавления е бънджи скокове в студените води на река Неретва (гарантирано ви е 24 метра свободно падане).
Крепостта Кумбхалгарх, Индия
Тази крепост е заобиколена от уникална стена, която в древни времена е позната като „Пазител на смъртта“ или „Окото на Меуар“. Стената е с дължина 36 километра и е висока 8 метра.
Построяването й отнема цял век – от 15 до 16. Въпреки многото войни, които е водяла, тази велика стена никога не е била разрушена.
Джамия Шейх Лотолах, Иран
Архитектурният шедьовър на иранската архитектура е построен между 1602 и 1619 година. Тя е елегантна и доста необичайна сграда по няколко причини - няма минарета или двор, което най-вероятно се дължи на факта, че не е била предназначена за посещения, а за място за преклонение на жените от харема.
Крепостта Дерауар, Пакистан
Квадратната крепост е построена през 1733 година. Тя се състои от 40 бастиона, които величествено се извисяват в пакистанската пустиня. Стените на крепостта са с обиколка 1500 метра и 30 метра височина.
По-голям интерес предизвиква фактът, че не само чуждите туристи, но и голяма част от пакистанците не знаят за нейното съществуване.