Златото показва устойчивост след минутите на Фед
Златото отбелязва ръст днес и към момента се търгува на спот цена от 1258.65 долара за тройунция. По-рано през деня металът за кратко премина нивото от 1260 долара, повлиян от леко отслабване на долара.
Изнесеният по-рано днес търговски баланс на Китай за септември се оказа значително по-лош от очакваното, което понижи интереса на инвеститорите към фондовите пазари и също допринесе за доброто представяне на златото.
Вчера ценният метал се установи на равнище от 1255.20 долара, въпреки че публикуваните минути от последната среща на Фед го поставиха под напрежение, като засилиха очакванията за предстоящо повишаване на лихвите в САЩ. Анализаторите оценяват, че има 67% вероятност централната банка да повиши лихвения си процент до края на годината.
Анализаторът на OCBC Bank Барнабас Ган отбеляза в коментар пред Reuters, че въпреки натиска, нивото на подкрепа при цена от 1250 долара за тройунция е издържало, което според него означава, че вероятното повишаване на лихвите е отразено в настоящия ценови диапазон.
Ган допълни, че факторите, забавящи растежа на световната икономика, ще засилят търсенето на златото като безопасен актив. Анализаторът прогнозира, че ценният метал може да достигне 1300 долара за тройунция до края на годината.
Подобна позиция споделя и Роналд Щоферле - управляващ партньор в Incrementum AG - според когото покачващата се инфлация и спадащото доверие в способността на централните банки да съживят растежа на световната икономика ще доведат до ръст в цената на метала.
Според техническия анализатор на Reuters Ван Тао обаче, цената на златото може да пробие нивото на подкрепа от 1250 долара и да падне до нивата от края на миналата седмица, когато докосна 1241.20 долара за унция - най-ниската стойност от юни насам.
ABN Amro Bank също е на мнение, че златото ще поеме надолу. Днес холандската банка намали прогнозната си цена до края на годината с 9.4%, до 1200 долара, и заяви, че подемът на метала, наблюдаван през първата половина на тази година, е приключил.