Как да се справите с унилото настроение след смяната на времето?
След като преместим назад стрелките на часовниците, това е ясен знак, че сезоните са се сменили, а с това идват и неизменните последици за настроението, имунната система, равнището на енергия, влошаването на състоянието на кожата и промените в апетита ни към определени храни.
Смяната на сезоните влияе по много начини на здравето и настроението ни, но прости промени в начина ни на живот и диетата ни могат да имат наистина положителни последици в студеното време. Daily Express изброява кои са те:
Витамин Д
Липсата на витамин Д влияе върху настроението, а нивата му могат да са ниски през зимата, когато слънчевата светлина е по-малко (тя е основният източник на този витамин). За постигане на препоръчителните 10 микрограма на ден, постарайте се да похапвате повече витаминозна храна и да наблягате на напитките с повече витамини.
Имунитет
Здравето на чревната микрофлора влияе значително върху ефективността на имунната система. Киселото мляко и пробиотиците съдържат Lactobacillus bulgaricus и подсилват имунната система срещу гадене през зимата и стомашно разстройство.
Освен това те заздравяват имунната система, като стимулират производството на антибактериални антитела и секрецията на естествената противовирусова субстанция интерферон. Тези бактерии не само поддържат здравословното храносмилане, а играят и ключова роля за менталното здраве. Пробвайте био кисело мляко за закуска с плодове, ядки, семена или различни видове смути (гъста напитка от плодове и/или зеленчуци, наподобяваща шейковете – бел. ред.).
Яйца за закуска
Опитайте да започнете деня си с едно яйце. Небалансираните нива на кръвната захар, както и ниският прием на някои хранителни съставки могат да повлияят на настроението ви. Тези хранителни двигатели не само съдържат големи количества протеини, които създават усещане за ситост до обяд, но и са богати на 13 други ключови витамини и минерали, включително витамините от група Б и магнезий. Те помагат на тялото да превърне храната в енергия.
Консумирайте повече пълнозърнести храни и варива
Пълнозърнестите храни като овесени ядки и кафяв ориз и варивата като нахут и леща са пълни с фибри, които помагат за доброто храносмилане и са полезни за здравето в дългосрочен план, като намаляват риска от сърдечни заболявания, диабет и висок холестерол.
Фибрите в диетата помагат да балансирането на нивата на кръвната захар, а това е добър начин за предотвратяване на липсата на енергия сутринта. Опитайте да похапвате овесена каша за закуска или да прибавите варива към супите и яхниите, за да си осигурите висока доза фибри.
Похапвайте няколко порции мазна риба всяка седмица
Стресът може да има голямо въздействие върху настроението, а това допълнително засилва унинието през зимата. Мазната риба като сьомга, риба-тон, пъстърва и скумрия са ключов източник на омега-3 мастни киселини. Според редица изследвания те помагат да предотвратяването на последиците от хормоните на стреса като кортизол.
Пушената сьомга е прекрасна закуска, когато се комбинира с яйца или нискомаслено крема-сирене върху пълнозърнест или ръжен хляб.
Хапвайте много богати на желязо храни
Ниските нива на желязо се срещат често при жените, като проблемът е особено сериозен при момичетата в тийнейджърска възраст – 46% от тях приемат недостатъчно желязо с храната си. Това води до чувство на умора и депресия, които допринасят за унилото настроение през зимата. Сушените плодове са полезен начин за увеличаване на приема на желязо, като 80 грама сушени кайсии осигуряват 15% от препоръчвания дневен прием на този минерал. Прибавете ги към зърнените храни, киселото мляко, смутитата или ги консумирайте като здравословна закуска.
Малко шоколад е добре за душата
Това е най-чистата форма на какао и богат източник на много минерали и други полезни съставки. Какаото е много богат източник на магнезий, който е необходим за много различни функции на тялото, включително превръщането на храната в енергия. Той също така е полезен за контролирането на нивата на кръвната захар.
Суровото какао е източник и на активната съставка фенилетиламин, която стимулира доброто настроение. Само една супена лъжица осигурява 18% от препоръчителната дневна доза и може да бъде добавена към смутита, овесена каша или домашни енергийни бомби, които са полезни, когато трябва да излезете бързо от къщи сутринта.
Поддържайте се хидратирани
Дехидратацията има изненадващи последици за настроението, като причинява унилост и неспособност за добра концентрация. През зимата, когато навън е студено и дъждовно, поддържането ни хидратирани изглежда по-лесно, но централното отопление и вакуумираните офиси със затворени прозорци лесно могат да ви дехидратират.
Ако не обичате да пиете вода, опитайте да похапвате воднисти плодове като пъпеши, които са вкусен начин за хидратиране и дори прибавят засилващия имунитета витамин С към диетата.
Упражнения
Упражненията са важни, тъй като не само ни предпазват от редица заболявания, но също ни помагат да се освободим от чувството за тревожност и освобождават химически вещества на доброто настроение в мозъка и едновременно с това стимулират здравата имунна система.
Няма нужда да тренирате за маратон, просто излезте навън или се движете достатъчно. Опитайте да излезете от офиса за обедната си почивка и да се поразходите за кратко. Финтесът е отличен начин за освобождаване на напрежението, можете да пробвате също йога, пилатес или дори лесни техники за медитация, които ще ви помогнат да се справите със стреса.
Тъмните вечери и късите, студени дни не означават непременно трудносмилаема храна и течащ нос. Бъдете активни и консумирайте правилната храна, за да помогнете на тялото си да се справи с унилото настроение и да поддържате под контрол имунната си система.