Стрелбищата на Швейцария, или как страната защитава земята си
Ако шофирате през района Erlenbach im Simmental в Швейцария, по протежение на главния път, ще минете точно покрай стрелбище, докато куршуми свистят над главата ви.
Всъщност пътят влиза в обхвата на стрелбище Brünnlisau, което се намира в квартал на Niedersimmental, в кантона Берн.
Къщата за стрелба е разположена на възвишение от страната на пътя, докато целите са накацали по склона на хълм по цялото му протежение. Разстоянието между двете е 300 метра.
Въпреки че това разположение е изключително опасно, стрелбището всъщност не носи риск за околните. Около него е изградена дебела бетонна стена, която пречи на гледката към пътя, предотвратявайки случайни изстрели към него.
Стрелбища като това не са нещо необичайно в Швейцария. Има и друго подобно, в близост до границата с Германия, с път и поле за паша на добитък между стрелците и целите им. А със сигурност съществуват и други подобни места.
Швейцария има доста либерална политика относно оръжията и е една от страните, в която процентът на въоръжените граждани е един от най-високите в света.
Въпреки това уличната престъпност, свързана с употреба на огнестрелно оръжие, е изненадващо ниска.
"Една от причините нивото на престъпността в Швейцария да е ниско, въпреки голямото разпространение на оръжия, е културата на отговорност и безопасност, която е залегнала в обществото и се предава от поколение на поколение", пише Елена Бахман за Time.com.
Целевата стрелба е популярен национален спорт. В страната съществуват около 3000 клубове на стрелци, които имат 150 000 членове, включително младежи.
Децата още на 12-годишна възраст се запознават с огнестрелните оръжия и започват да се учат да стрелят.
Големият брой оръжия, които се притежават от цивилни, всъщност са военни оръжия, издадени им, когато преминават задължителна военна служба. Всеки гражданин от мъжки пол между 18 и 34 години е войник от резерва и има право да притежава лично оръжие.
Елена Бахман пише: "За разлика от някои други тежковъоръжени народи, притежанието на оръжие в Швейцария е дълбоко вкоренено в чувството за патриотичен дълг и национална идентичност. Оръжията се съхраняват у дома, защото, според отколешни убеждения, враговете може да нахлуят в малка Швейцария бързо, така че всеки войник трябва да бъде в състояние да се бори по пътя си към неговата войскова част."
Мощната армия на Швейцария държи Хитлер далеч по време на Втората световна война и продължава да защитава територията на страната от потенциално нахлуване на врагове.
"В Америка притежанието на оръжие е за самозащита, а в Швейцария този въпрос по-скоро е в светлината на националната сигурност", казва Ема Джейн Кирби за BBC.
"За много традиционалисти пистолетът в дома се превърна в метафора за независима, добре укрепена Швейцария, която е запазила територията си през две световни войни."
Снимки: google street view