Марк Закърбърг беше обявен за бизнесмен на годината от американското списание Fortune.

Закърбърг се превърна в световен феномен. Facebook има близо 16 000 служители и компанията се оценява на 359 млрд. долара. Очаква се годишните й приходи през 2016 г. да достигнат 27 млрд. долара, а печалбата – седем милиарда долара, коментира изданието.

Социалната мрежа има близо 1.8 милиарда потребители, а Закърбърг находчиво придоби редица компании, за да гарантира доброто бъдеще на Facebook. Каква е причината за ефестивността му като бизнесмен? Внимателен поглед върху управленския подход на Закъбръг показва, че успехът му се основава на три стълба: уникалната му способност да гледа в бъдещето, последователността му и бизнес дисциплината, която изгради в индустрията.

На второ място в класацията на Fortune остана шефът на Amazon Джеф Безос.



Компанията неотдавна регистрира шесто поредно тримесечие на печалба с приходи от 2.1 милиарда долара в последните 12 месеца, главно благодарение на процъфтяващия облачен бизнес.

Освен това Безос превърна Amazon в културна сила в телевизията и киното. Бизнесменът развива и редица странични проекти. Той купи и помогна за съживяването на Washington Post, една от основните медии в президентската кампания тази година. Компанията на Безос Blue Origin изстреля четири ракети в орбита.

На трето място е поставена Мери Дилън, дългогодишен служител на McDonald's, Gatorade и U.S. Cellular.

Сега тя е начело на веригата магазини за козметика Ulta, която постига бърз растеж в последните години. Дилън подобри електронната търговия в компанията и издигна продуктовия й микс на по-високо ниво. Формулата за успех на Ulta е поставяне на всички козметични продукти под един покрив и предлагане на изгодни сделки.

Тя донесе растеж на компанията в трудното десетилетие за магазините за продажби на дребно. Въпреки че като цяло избягва лъскавите шопинг квартали, Ulta е най-голямата верига магазини, специализирана в продажби на козметика. Тя компенсира липсата на блясък с конкретни резултати.

Четвъртото място е за генералния директор на Alphabet Лари Пейдж.



Цената на акциите на компанията се повиши с 34% след реорганизирането й, свързано с отделянето на рекламния бизнес, операционната система за мобилни телефони Android, бързо растящият облачен бизнес и каналът за видео споделяне You Tube от новите начинания като самоуправляващите се автомобили и умните очила.

Печалбата в последното тримесечие нарасна с 27%. Някои от новите начинания може да се провалят, но самоуправляващите се автомобили са на път да се превърнат в самостоятелен отдел в Alphabet. Пейдж дори има еквивалент на ракетния проект на Безос: летящи коли, благодарение на стартъп компанията Zee.Aero.

На пето място в класацията е поставен Сатя Надела, главен изпълнителен директор на Microsoft.



Откакто пое управлението на компанията в началото на 2014 г., той е в основата на реорганизацията й. Натела завари компания, фокусирана върху персоналните компютри, но положи усилия за развиването на облачния бизнес. Microsoft вложи милиарди долари в изграждането на центрове за съхраняване на данни в цял свят, които да подкрепят облачните й продукти.

В топ десет на Fortune попадат още генералният директор на компанията за бизнес и финансов софтуер Intuit Брад Смит, генералният директор на Nvidia Жен-Сун Хуан, ръководителят на Didi Chuxing Ченг Уей, генералният директор на Monster Beverage Родни Сакс и основателят на Alibaba Джак Ма. Ръководителят на Apple Тим Кук не успя да влезе в десетката, оставайки на 11-о място.