Активността на китайските клиенти през последните години допринесе за скока в цените на недвижимите имоти по целия свят. В едно ъгълче на Югоизточна Азия обаче китайските строителни компании предизвикват спад на цените на имотите, създавайки излишък от нови жилища. И това плаши много хора в имотния сектор в региона, пише Bloomberg в свой материал.

Мегапроектът Forest City се строи от китайската компания Country Garden Holdings в партньорство с инвестиционното крило на малайзийския щат Джохор. Мащабът на проекта за 100 милиарда долара е главозамайващ.



Forest City се изгражда върху четири изкуствени острова, разположени в близост до граничещия със Сингапур град Джохор Бахру. Когато е напълно завършен, новопостроеният град ще приюти 700 000 души на територия 4 пъти по-голяма от Сентрал парк в Ню Йорк.

Във Forest City ще има офис сгради, паркове, хотели, молове, международно училище - и всичко това ще бъде обвито в зеленина. Строителните работи по проекта започнаха едва през февруари, а според Country Garden вече са продадени около 8000 апартамента.

Forest City е най-големият, но далеч не единственият подобен проект в обособената около Джохор Бахру икономическа зона Iskandar Malaysia, която е три пъти по-голяма от територията на Сингапур. В региона се работи общо по около 60 проекта от жилищен характер, които могат да добавят повече от половин милион домове към жилищния фонд на щата.

Очертаващият се приток на нови жилища е една от причините, довели до падането на цените на недвижимите имоти в щата с близо една трета през последната година. По данни на консултантската фирма CH Williams Talhar & Wong, средната цена на квадратен фут при апартаментите в Джохор Бахру е паднала с 10% през 2015 г.



Строителният бум в този регион на Малайзия бе предизвикан от навлизането на някои от най-големите китайски строителни компании, търсещи нови възможности за растеж в условията на продължаваща стагнация на домашния им пазар.

Икономическата зона около Джохор Бахру се превръща в тяхна основна цел поради очакванията, че градът ще се превърне в следващия Шънджън.

„Тези китайски играчи строят хиляди жилища наведнъж и това плаши всички,“ коментира пред Bloomberg Шива Шанкер – ръководител Инвестиции на Axis-REIT Managers Bhd и бивш президент на Malaysian Institute of Estate Agents. „Само Господ знае кой ще закупи всички тези жилища и кой ще остане да живее в тях, когато са завършени.“

Country Garden стартира още един голям проект в региона през 2013 г. – крайбрежният град Danga Bay. Компанията вече е продала 9539 апартамента там.

Регионът е таргетиран и от други китайски компании – държавната компания Greenland Group строи офис сгради, апартаменти и магазини в обширен комплекс, разположен на 20 минути от центъра на Джохор Бахру, а Guangzhou R&F Properties започна първата фаза от строителството на комплекса Princess Cove, където ще има 3000 апартамента.



Една от притегателните особености на региона е неговата близост до Сингапур. В отговор на запитване на Bloomberg, Country Garden пише в имейл, че от компанията са „оптимистично настроени по отношение на перспективата пред Forest City” заради икономическия растеж в региона и близостта до азиатския град държава.

„Китайците са привлечени от по-ниските цени и от близостта до Сингапур,“ коментира шефът на отдела за консултантски услуги и проучвания в Knight Frank LLP Алис Тан, цитирана от Bloomberg. “Предстои да се види дали пазарът ще може да усвои идващия приток на нови домове през следващите пет години.“

Засилената конкуренция от китайска страна се отразява и на местните строителни фирми UEM Sunrise Bhd., Sunway Bhd. и SP Setia Bhd, които строят жилищни проекти около Джохор Бахру от години, като част от плановете на правителството за развитие на региона. През първата половина на годината печалбите на UEM се сринаха с 58%, съобщава Bloomberg.

Снимки: www.forestcitycountrygarden.com.my