Слънчевата енергия - новият най-евтин енергиен източник
Изпращайки 2016 г., наблюдаваме трансформация на енергийните пазари, която си струва да се отбележи: слънчевата енергия започва да се превръща в най-евтиния нов енергиен източник, като първите признаци за това са видими на развиващите се пазари.
С тази тенденция ни запознава нов материал на Bloomberg, който се позовава на данни от Bloomberg New Energy Finance (BNEF).
Данните проследяват промяната в средното ниво на разходите за построяването на съоръжения за генериране на слънчева и вятърна енергия в 58 развиващи се страни, сред които са Китай, Индия и Бразилия. Те показват, че за по-малко от шест години слънчевата енергия е наваксала солидно изоставане спрямо вятърната електроенергия в тези пазари.
Към момента инсталацията на 1 мегават мощност слънчева енергия струва средно 1.65 млн. долара, докато при вятърната средният разход на мегават е 1.66 млн. долара, разкрива Bloomberg.
„Инвестициите в слънчева енергия тръгнаха буквално от нищото преди около пет години“ и претърпяха сериозно увеличение до днес, коментира анализаторът на BNEF Итън Зиндлър, цитиран от Bloomberg. “Огромна роля за това развитие играе Китай, който инсталира съоръжения за генериране на слънчева енергия с бясно темпо“, а освен това помага и на други страни да финансират свои проекти, допълва Зиндлър.
2016 г. бе белязана от редица търгове за производство на слънчева енергия от частни компании, които поставяха рекорд след рекорд за евтини слънчеви мощности. Годината стартира с контракт за производство на електричество по цени от 64 долара за мегаватчас в Индия.
Няколко месеца по-късно в Чили бе постигнта цена от 29.10 долара за мегаватчас. Това е рекордно ниска цена за електричество от възобновяеми източници. Нещо повече, участващите в същия търг въглищни мощности бяха продадени за близо два пъти по-висока цена.
„Възобновяемите източници навлизат в период, в който ще започнат редовно да подбиват цените на“ изкопаемите горива, пише в бележка до клиенти председателят на BNEF Майкъл Либрайк.
Това са нови контракти, но има досттъчно проекти, които ще бъдат завършени до края на годината, отбелязва Bloomberg и допълва, че е много вероятно инсталираните слънчеви мощности през годината да изпреварят вятърните съоръжения за пръв път. BNEF прогнозира, че тази година ще бъдат инсталирани общо 70 гигавата слънчеви мощности и 59 гигавата вятърни.
Цялостното изместване към чиста енергия може да бъде по-скъпо в развитите страни, където консумацията на електричество е постоянна или намалява и новоинсталираните слънчеви мощности ще трябва да се конкурират със съществуващите топлоелектрически централи.
В държави, в които се разкриват нови мощности с бързо темпо, „възобновяемата енергия ще изпревари всяка друга технология“ и то без държавно субсидиране, смята Либрайк.