Бивш полицай уби руския посланик в Анкара
Руският посланик в Турция Андрей Карлов, срещу когото беше извършено покушение в Анкара, е починал от получените рани. Това съобщи говорителят на руското външно министерство Мария Захарова.
„Днес е трагичен ден за руската дипломация. Днес в Анкара, по време на публично мероприятие, бе ранен руският посланик, който почина в резултат на получените рани“, заяви тя. “Ние квалифицираме случилото се като терористичен акт, намираме се в контакт с турските официални лица, от които получихме уверение, че ще бъде проведено най-всеобхватно разследване“, добави Захарова.
„Убийците ще бъдат наказани“, подчерта тя. Русия ще постави на разглеждане в Съвета за сигурност на ООН въпроса за терористичния акт срещу руския посланик Андрей Карлов, заяви Захарова, цитирана от БГНЕС.
„Още днес този въпрос ще бъде поставен пред членовете на СС на ООН. Тероризмът няма да мине. Ние ще се борим решително с него. В нашите сърца завинаги ще остане паметта на изтъкнатия руски дипломат Андрей Генадиевич Карлов“, добави тя.
Андрей Карлов е убит, когато взима думата при откриването на изложбата “Русия пред очите на турците“ в Анкара. Той е застрелян с поне 10 куршума от мъж, който в продължение на минута крещи: „Отмъщаваме ви за Алепо“ и „Аллах Акбар“.
Нападателят е ликвидиран от силите за сигурност. В него е било открито полицейско удостоверение. Министърът на вътрешните работи на Турция Сюлейман Сойлу съобщи, че животоспасяващите действия в болница "Гювен" са се оказали безуспешни и посланик Карлов е починал.
Сойлу изрази искрени съболезнования към семейството и близките на мъртвия дипломат. Двама гости на церемонията по откриването на фотоизложбата са ранени – единият в крака, другият в ръката от стрелбата. Те са настанени за лечение в същата болница.
Роденият през 1994 г. убиец е бивш служител на реда, който е работил през последните две години и половина в специалните сили за борба с безредиците в Анкара, според изнесената от вътрешния министър Сойлу информация. Той е свързан с ФЕТО на Гюлен.
До това заключение стигнаха разследващите смъртоносния атентат,, анализирайки събраната досега информация за него. За връзката му с ФЕТО свидетелства и фактът, че висшето полицейско училище, което той е завършил през 2014 г. в Измир, е било ръководено от членове на въпросната организация.
Това е била и причината, поради която той е отстранен от работата си като полицейски служител при чистките след провала на опита за военен преврат, съобщава новинарският портал „Хабертюрк“. Алтънташ е квалифициран като спяща клетка на ФЕТО, внедрена в редовете на силите за сигурност, подчертава агенция „Доган“.
Веднага след като бе установена самоличността на терориста Мевлют Мерт Алтънташ, бяха задържани майката и сестра му, а малко по-късно и баща му. В дома им е извършен обиск и са иззети електронни устройства. Те са отведени в Анкара за разпит. Освен тях има и още двама задържани.
„Това е огромна провокация. Този грозен терористичен акт изпрати куршум в двустранните отношения“, коментира министър Сойлу. Нападението срещу руския посланик в Анкара е опит да се разрушат руско-турските отношения. Това заяви на свой ред кметът на Анкара Мелих Гьокчек.
Той обвини за случилото се терористичната организация ФЕТО на проповедника от Пенсилвания Фетххулах Гюлен. „Трябва да търсим едни и същи огнища както при инцидента със сваления руски бомбардировач (на 24 ноември м.г. във въздушното пространство на Сирия), така и в този случай. Точно както ФЕТО действа в Югоизточна Турция, така и тук е ясна целта - да се провалят отношенията ни с Русия“, коментира Гьокчек пред изложбената зала, където бе разстрелян дипломатът.
Реакцията на Ердоган и Путин
Турският президент Реджеп Ердоган е провел телефонен разговор със своя руски колега Владимир Путин. Той е осъдил покушението срещу руския дипломат и е предал наличната информация за убийството. Ердоган определи убийството на посланика на Русия в Анкара Андрей Карлов като открита провокация с цел да взриви двустранните отношения и съвместните усилия за борба с тероризма.
Той и президентът Путин са изразили общата си воля да не се поддават на тази провокация, "която е организирана с цел да провали процеса на нормализацията на нашите отношения". Според Ердоган двамата са си "дали дума да бъдат още по-силни в борбата си срещу тероризма".
Руският президент свика съвещание, в което участваха външният министър Сергей Лавров и ръководителите на службите за сигурност Сергей Наришкин и Александър Бортников. "Отговорът на това престъпление може да бъде единствено и само зсилване на борбата с терора. И бандитите ще почувстват това", подчерта стопанинът на Кремъл.
Путин изслуша подробен доклад за убийството на дипломата. Той поднесе съболезнования на семейството на загиналия и нареди той да бъде представен за държавна награда. Снощи външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу пристигна в Москва, където по-късно днес ще се състои срещата му с първите дипломати на Русия и Иран по проблема за спиране на кръвопролитията в сирийския град Алепо.
След убийството на руския посланик Андрей Карлов в изложбената зала в Анкара тази вечер се появиха съмнения, че Чавушоглу ще отложи участието си в тристранната среща. Турското външно министерство осъди остро покушението и го определи като терористичен акт, поръчителите на който ще понесат отговорност пред съда.
Турция и Русия, заедно с други партньори, правят всичко възможно за ликвидиране на тероризма и решителните действия ще продължат, този случай няма да сложи сянка върху двустранните ни отношения, се посочва в изявлението.
Светът категорично осъжда убийството на руския посланик
Жестокостта и безчовечността, с която бе убит Карлов бе осъдена от международната общност. Минути след като информацията за трагедията стана известна, от цял свят заваляха съболезнования и реакции за този атентат.
Съболезнования изказаха Европейският съюз, в лицето на външния министър Федерика Могерини, и НАТО. От ООН заявиха, че нападението срещу дипломат или посланик няма оправдание. Водещите европейски страни също осъдиха този грозен акт.
Италианският премиер Паоло Джентилони изрази солидарност с Москва. „Изразяваме близост и солидарност с Русия във връзка с ужасното убийство но посланик Карлов в Анкара“, написа в Twitter Джентилони, който до неотдавна оглавяваше външното министерство на своята страна.
Говорителят на германското правителство Щефен Зайберт заяви, че покушението е „изключително печална новина и федералното правителство на Ангела Меркел по най-решителен начин осъжда този безсмислен акт“. Френският президент Франсоа Оланд осъди с „цялата си сила“ покушението срещу Карлов.
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп осъди убийството на посланика на Русия в Турция и нарече стрелеца "радикален ислямски терорист". "Днес ние предлагаме на нашите съболезнования на семейството и близките на руския посланик в Турция Андрей Карлов, който бе убит от радикален ислямски терорист", каза Тръмп в официално изявление.
"Убийството на посланик е в нарушение на всички правила на цивилизован ред и трябва да бъде осъдено от всички", добави той. България остро осъжда нападението над посланика на Руската федерация в Турция.
Президентът Росен Плевнелиев заяви, че няма легитимна кауза, която да оправдава радикализма и убийството на хора и подобни атаки трябва да срещнат категоричен отпор от страна на демократичната общност. "Убийството на Андрей Карлов не може да има оправдание. Осъждаме всички форми на терор и очакваме разследването да разкрие извършителите и организаторите на акта. Скърбим за загиналия и поднасяме своите съболезнования на неговото семейство и близки", се казва в официално изявление на министерството на външните работи.
В съболезнователни телеграми до президента на Руската федерация Владимир Путин и до министър-председателя Дмитрий Медведев премиерът в оставка Бойко Борисов изразява най-дълбоки съболезнования от името на българския народ и лично от свое име във връзка с убийството на посланика на Руската федерация в Република Турция Андрей Карлов.
„България остро осъжда този акт на терор, за който не може да има оправдание“, посочва Борисов.
За последен път руски посланик е убит на 30 януари 1829 г. в Техеран. Това е световноизвестният руски поет и дипломат Александър Грибоедов. За да урегулира конфликта, персийският шах изпраща богати дарове на руския император Николай Първи (1825-1855 г.), който по това време е най-силният европейски монарх. Сред тях е и прочутият елмаз „Шах“.