САЩ с мерки срещу Русия заради хакерските атаки
Президентът на САЩ Барак Обама предприе в четвъртък ответни мерки "в отговор" на хакерски атаки и предполагаема намеса на Русия в изборите за президент на САЩ. Освен това като причина се посочва и "тормоз" върху дипломатите (на САЩ) в Москва.
Най-драматичното решение е почти незабавното експулсиране на 35 „агенти на руските разузнавателни служби”. В официална декларация президентът Обама обяви, че Държавният департамент – американското министерство на външните работи – смята от четвъртък за "персона нон грата 35 руски агенти на разузнаването", на служба в "посолството на Русия във Вашингтон и руското консулство в Сан Франциско".
Без да посочва подробности, Белият дом ги обвинява, че са "действали по начин, който не отговаря на дипломатическия статут". Тези руски агенти и техните семейства "имат 72 часа да напуснат САЩ". Освен това Държавният департамент ще затвори от петък двата комплекса от сгради, принадлежащи на Русия, в щата Мериленд, близо до Вашингтон и в щата Ню Йорк, които са били "използвани от руските власти за целите на разузнаването".
Тези ответни мерки обаче са свързани не само с американските обвинения за хакерство и руската намеса в президентските избори на 8 ноември, спечелени от републиканеца Доналд Тръмп срещу демократката Хилари Клинтън.
Белият дом, който демократът Барак Обама ще напусне на 20 януари, заяви, че тези санкции са и "отговор" на "увеличаващия се тормоз през последните две години срещу дипломатическия персонал (американски) в Русия от страна на силите за сигурност и на полицията".
"Тормоз", който "отиде далеч отвъд международните дипломатически правила на поведение", отсече американският президент., цитиран от БГНЕС Според говорителя на Държавния департамент Марк Тонер, това "неприемливо поведение" на "тормоз на нашите дипломати се увеличи през последните четири години и по забележим начин през последните 12 месеца", което съответства на усилване на американско-руското напрежение по конфликтите в Украйна и в Сирия.
Американският говорител осъди "произволните полицейски проверки, физическо насилие и разкриване на лична информация за нашите служители по обществената (руска) телевизия", което ги прави в риск.
В отговор на руските хакерски действия, който са разстроили провеждането на президентските избори между Доналд Тръмп и Хилари Клинтън, Барак Обама обяви, че е предприел директно "санкции" срещу девет руски юридически и физически лица, включително две разузнавателни служби – Федералната служба за сигурност на Русия (ФСС) и военното разузнаване (ГРУ).
Колкото до ФСС, Белият дом я обвинява, че е помагала на ГРУ, която чрез своите агенти и технически средства е "фалшифицира, променила (...) информации с цел или резултат да попречи на избирателния процес в САЩ през 2016 г.".
Три руски компании са обвинени, че са допринесли с "материална подкрепа" за хакерските операции и също са санкционирани, тоест стават цел на финансови и правни наказателни мерки от страна на американската администрация.
И накрая четирима руски високопоставени служители - ръководителите на ГРУ, сред които и сегашният директор Игор Кробов, също са санкционирани директно от Белия дом, докато двама други руски граждани са санкционирани от Министерството на финансите.
Барак Обама - чийто приемник Доналд Тръмп обеща по-тесни връзки с руския президент Владимир Путин - предупреди, че се очакват още санкции, включително ответни мерки, които ще останат секретни.
Още в сряда администрацията на Обама обяви, че подготвя ответни действия срещу Русия заради умишлената й намеса в американските президентски избори. Още тогава се предполагаше, че най-вероятно наказателните мерки ще обхващат налагането на икономически санкции и промени в дипломатическите мисии.
В четвъртък бе обявено, че Обама е подписал указ за изгонването от страната на 35 руски дипломати и за затваряне на две дипломатически представителства на Русия (в Ню Йорк и в Мериленд). Засегнатите членове на руската дипломация разполагат със 72 часа да напуснат територията на САЩ.
Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп ще иска да бъде информиран от американските специални служби за доказателствата, които имат за руска намеса в изборите за президент на САЩ. Тръмп оцени в четвъртък, че е време да се премине към „други по-важни неща” след обявяването на нови санкции срещу Русия от администрацията на Обама заради намеса в изборите за президент в САЩ.
„В интерес на нашата страна и на нашия велик народ, ще се срещна през следващата седмица с отговорните служители в нашето разузнаване, за да бъда информиран” за детайлите на тази афера, добавя той в кратко комюнике.
В Кремъл оцениха въведените от САЩ санкции срещу Русия като проява на непредсказуема и агресивна външна политика. „От наша гледна точка такива действия (въвеждането на нови антируски санкции) на Вашингтон, от страна на действащата администрация на Вашингтон, са проява, за съжаление, на непредсказуема и, може дори да се каже, на агресивна външна политика”, заяви пред журналисти прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
Според него по този начин САЩ нанасят вреда на руско-американските отношения и удар по външната политика на бъдещата администрация на САЩ.
„Смятаме, че такива решения на действащата администрация, на която при това ѝ остава да работи три седмици, има две цели: това е окончателно разваляне на и без това лежащите на дъното руско-американски отношения, както и по всяка вероятност, да се нанесе удар и по външнополитическите планове на бъдещата администрация на избрания за президент на САЩ”, каза представителят на Кремъл и добави: "Впрочем, втората позиция е абсолютно вътрешна работа на САЩ и американците трябва сами да се разберат доколко това е коректен закон”.
Официалната представителка на руското Министерство на външните работи (МВнР) Мария Захарова реагира подигравателно на решението на американската администрация да засили санкциите срещу Русия.
Тя написа в профила си във Facebook следното: "Говорехме за това няколко години подред: хората, обитаващи 8 години Белия дом – това не е Администрация, това е група външнополитически неудачници, озлобени и ограничени.