Кои са най-иновативните икономики в света
Южна Корея продължава да бъде най-иновативната икономика в света, но преднината на азиатската държава е по-малка, в сравнение с миналата година, разкрива най-новото издание на Bloomberg Innovation Index.
На второ място се нарежда Швеция, а Финландия се изкачва до топ 5 в класацията. В челната петица присъстват още Германия и Швейцария, заемащи съответно 3-о и 4-о място.
Bloomberg Innovation Index оценява страните по критерии, като интензивост на развойната дейност, производство с добавена стойност и патентна активност, за да определи 50-те най-иновативни икономики в света.
Именно в тези категории първото място заема Южна Корея, като страната е в топ 5 и по отношение на концентрация на научни изследователи, плътност на високи технологии и висше образование. В същото време обаче тя не е постигнала голям прогрес по отношение на продуктивността (заема едва 32-ро място по този критерий), което донякъде обяснява скъсяването на преднината от второто място, отбелязва Bloomberg.
Сребърният медалист Швеция успява да измести Германия от второто място, благодарение най-вече на сериозно подобрение по отношение на производството с добавена стойност. Освен това скандинавската страна се облагодетелства и от засилен фокус върху развойната дейност, която се стимулира и от държавно финансиране, насочено най-вече към малките фирми.
Този фокус помага на страната да укротява икономическите турболенции, обхванали Европа през последните години.
„В Швеция съществува сериозен фокус върху развойната дейност,“ отбелязва Линдхолм Далстранд, професор по иновационни проучвания в Lund University, цитиран от Bloomberg. „Видяхме какво се случи в много други страни, които не се фокусираха върху това.“
Специфичната култура в Швеция, където на изключителна почит е индивидуализмът, също създава подходяща среда за иновации, коментира пред новинарската агенция Магнус Хенрексон - директор на базираната в Стокхолм часта фондация Research Institute of Industrial Economics. Личната амбиция е гаранция за това, че хората имат идеи и са готови да работят за тяхното изпълнение, с цел да натрупат състояние.
Хенрексон обаче вижда и повод за предпазливост през настоящата година поради слабата крона и свободната парична политика в страната. Тези два фактора позволиха на шведският износ да процъфтява, но Хенрексон предупреждава, че този ефект няма да продължава вечно.
„В дългосрочен план никога не е добре да можеш да трупаш печалби лесно, само защото националната ти валута е подценена.“
Най-големият губещ в класацията на Bloomberg е Русия, чиято икономика пада с цели 14 места, до номер 26. Под влиянието на икономическите санкции и ниските цени на петрола, добрите резултати на страната по отношение на продуктивността и производството са се влошили сериозно, според индекса.
Измежду първите 25 страни в класацията най-голям спад отбелязва Япония, която пада до 7-мо място от 4-о през миналата година. САЩ отстъпва с една позиция - до 9-о място, а топ 10 затваря Израел.
Както и миналата година, Китай е най-добре класираната развиваща се държава, запазвайки 21-ото си място.