Градовете с най-скъпи жилища се намират в Азия
Четирите града с най-скъпи жилища - поне що се отнася до съотношението цена/доход – се намират в Азия, става ясно от материал на Bloomberg, който се позовава на ново проучване на Oxford Economics.
Проучването сравнява градовете по цените на имотите, отнесени към доходите на техните жители. По този критерий Лондон, който се слави с високите цени на своите жилища се нарежда на пето място, а Ню Йорк е едва девети.
Класацията се оглавява от Хонконг, а на второ и трето място са класирани Мумбай и Пекин. Четвъртата позиция се заема от Шанхай. Интересното е, че и в четирите града са необходими повече от 30 години за едно домакинство със среден по местните стандарти доход да закупи апартамент с площ 90 кв. м.
Освен това Oxford Economics установява, че възвръщаемостта от отдаването на жилища под наем в Мумбай, Шанхай, Пекин и Делхи (заема 11 място по критерия цена/доход) е „забележително ниска“, което може би е индикатор, че стойностите на имотите в тези градове са „разтеглени“.
„Очакваме ръста в цените на жилищата в Азия да се укроти през следващите години, като на някои пазари са възможни и спадове,“ се казва в проучването, цитирано от Bloomberg. В допълнение към нарастващото предлагане и усилията, които се полагат на някои места, за да се охладят горещите пазари, промените в лихвените проценти също ще поставят цените на имотите под натиск.
Ниските лихви през последното десетилетие спомогнаха за ръста в цените на имотите по цял свят, но сега повишаването на лихвените проценти в САЩ и на други места ще направи ипотечните кредити по-неизгодни. Допълнителните повишения на лихвите от страна на Федералния резерв могат да привлекат парични потоци обратно към Щатите, което ще окаже ефект на цените в Азия.
В дългосрочен план нарастващият просперитет и демографските фактори все пак сочат към силно търсене в много от големите азиатски градове, което би трябвало да продължи да оказва подкрепа на цените на жилищата. Броят на жителите на Токио (6-то място в класацията) и Сеул (10-то място) обаче ще намалее през следващите осем години, което ще намали търсенето в тези градове.