Как ще изглежда животът ни през 2022 г. според IBM?
Технологичният гигант IBM е известен с дръзките си предсказания за бъдещето. Компанията обяви последния си списък „5 в 5“, като изтъква пет иновации, които според нея ще имат най-голямо влияние върху живота ни в идните пет години, пише Science Alert.
Според компанията само след няколко години ще видим огромно развитие на изкуствения интелект, ултрамощните телескопи, смарт сензорите и медицинските устройства с ползи от здравеопазването до околната среда и разбирането на Земята и Вселената.
Всички тези предсказания са базирани на технологиите и развитието на науката, които се случват в момента. Няма друг начин да разберем какво може да се появи в идните пет години. Но вижте прогнозите за близкото бъдеще и може да поискате да ги проверите отново през 2022 г., за да разберете дали учените са били прави.
1. Благодарение на изкуствения интелект речта ни ще бъде прозорец на менталното ни здраве
Можете да разберете много неща за даден човек от начина, по който говори – дали е отегчен, прритеснен, разсеян или нещастен. Ние сме еволюирали като хора, за да разбираме тези подсказки, но бързото развитие на възможностите на компютрите за обработване на данни означава, че анализът на речта е на път да стане още по-прецизен.
IBM прогнозира, че след пет години „това, което казваме и пишем, ще бъде използвано като индикатор за менталното ни здраве и физическото ни благосъстояние“. Например ментални проблеми и заболявания, като Паркинсон, могат да бъдат забелязани по-рано с приложение за мобилен телефон благодарение на изчисленията на изкуствен интелект в облак. Колкото по-рано бъдат открити симптомите, толкова по-големи са шансовете да бъдат излекувани.
Може да изглежда невероятно да свързваме речта със симптоми на заболявания, но вече се появяват подобни експериментални системи. Миналата година екип от университета в Южна Калифорния създаде програма, която може да засича вариации от нормален говор и да открива признаци на депресия.
2. Зрението на супер герой ще стане възможно с изкуствения интелект и мощни нови устройства
Според IBM малки мощни камери, комбинирани с изкуствен интелект, ще ни помагат да виждаме повече до 2022 г.
Освен видима светлина, ще можем да забелязваме микровълни, милиметрови вълни и инфрачервени образи през малки устройства, които могат да се поберат в джоба. Представете си визуалния капацитет на нещо като скенер на летището, но в устройство с размерите на телефона ви.
Използвайки този вид технология, ще можете мигновено да разберете дали храната е безопасна за ядене, а самоуправляващите се автомобили ще могат да виждат през мъгла или дъжд много по-лесно.
Първите подобни устройства вече се появяват, като слънчевите очила EnChroma, които помагат на далтонистите да виждат цветове за първи път. Сега те са скъпи и експериментални, но до 2022 г. могат да се превърнат в нещо обичайно.
3. Макроскопи ще ни помагат да разберем сложността на Земята в безкрайни детайли
Благодарение на сателитните снимки смятаме за нормално да виждаме Земята от птичи поглед, но Google Earth е само началото. IBM прогнозира, че „макроскопски“ системи, като микроскопите, но на другия край на скалата, ще комбинират „всички сложни данни за Земята в едно цяло“, така че да можем да ги анализираме от всякаква нова перспектива.
Тази технология не само ще ни осигури повече данни от сателити, смарт сензори и метеорологични станции, но и ще ни предостави много по-добри начини да ги организираме и сортираме.
Тя няма да се прилага само за естествени процеси на Земята – всички видове устройства, включително светлини и хладилници, могат да бъдат изучавани с използването на макроскопите на бъдещето за предсказване на всичко – от климатичните промени до най-добрите начини да раздаване на храна на различни общности по света.
От контролирани от разстояние крушки до „умни“ говорители, които записват списъка ни с покупки и търсят информация в Wikipedia за нас, много повече устройства за дома и в градовете стават по-умни и по-свързани, така че си представете какво означава да можете да обработвате всички тези данни по по-интелигентен начин.
4. Лаборатории върху чип ще революционизират медицината
С намаляването на размерите на компютрите и увеличаването на мощността им, ползите за медицината могат да са огромни, прогнозира IBM. Представете си точни диагнози в домашни условия при ниска цена за улавяне на заболявания по-рано от всякога.
„Новите медицински лаборатории върху чип ще послужат като нанотехнологични здравни детективи. Проследяването на невидими симптоми в телесните ни течности ще ни уведомява незабавно, ако има причина да отидем на лекар“, обяснява IBM.
С други думи, ще имаме пълна биохимична лаборатория, която се побира в дланта на ръката ни. Откриването на заболявания, като рак или Паркинсън в ранната им фаза, може да помогне за успешното лечение, така че учените работят за подобряването на анализа на сълзите, кръвта, урината и потта ни.
До 2022 г. фитнес гривната ви и устройството за анализ на съня могат да изпращат данни до система за изкуствен интелект в облак и с тази информация можете да получите подробен съвет как да подобрите здравето си и в същото време да известите лекаря си от разстояние за тревожните признаци за заболявание.
5. Умни сензори ще засичат замърсяването на околната среда по-бързо от всякога
IBM прогнозира, че комбинацията от смарт хардуер и изкуствен интелект може да се използва и за почти мигновено засичане на замърсяването на околната среда. Точно както умно устройство може да засече ранни признаци на заболяване в човешкото тяло, умни сензори, вградени в земята или в дронове могат да засичат замърсители и въглеродни емисии в реално време, без да се налага да пренасят проби до лаборатория.
Пример за това е изтичането на метан – невидимо за просто око, което е смятано за втория най-голям причинител на глобалното затопляне след въглеродния диоксид. Умни сензори покрай газопроводи или близо до естествени кладенци ще привличат вниманието към изтичания по-бързо от преди.
Подобни изтичания могат да бъдат откривани за минути вместо за седмици, което ще намали замърсяването и отпадъците, а с това и вероятността от катастрофални събития, обясняват от IBM.
Предсказването на бъдещето е доста трудно, но тези технологии вече се развиват от научни екипи от цял свят, така че е въпрос на време да навлязат в употреба. Да се надяваме, че нещата ще бъдат дори по-добри през 2022 г., благодарение на чудесата, които учените могат да измислят.
Снимки: Pixabay.com