Енергийната революция ще бъде сравнима с интернет бума от 90-те
Настоящите процеси в енергийният сектор представляват огромна икономическа възможност и имат потенциала да променят живота ни по начина, по който го направи интернет бума от началото на 90-те години на миналия век. Това пише в материал за TechCrunch Брайън Лакамп – основател на платформата Totem, която комбинира производство и съхранение на слънчева енергия, WiFi и 4G комуникации, зареждане на електрически автомобили и умно осветление.
Лакамп смята, че настоящата ситуацията в енергийния сектор САЩ е много подобна на преди около 30 години, когато започва навлизането на интернета. Тогава стартъпи като CompuServe, AOL, EarthLink и Netcom започват ускоряват прехода от аналогов към дигитален свят като започват да предлагат интернет връзка по съществуващите кабелни и телекомуникационни мрежи. С времето върху основата на старата централизирана инфраструктура
Днес компании като SolarCity, Sunrun работят за прехода от изкопаеми горива към чиста енергия, използвайки съществуващите електропреносни мрежи. Възникващата нова инфраструктура, Лакамп нарича „енернет“. Това е „динамична, разпределена и децентрализирана енергийна мрежа, проектирана да осигурява генериране, съхранение и доставка на енергия и служеща за основа на умните градове“ пише той.
Семената на енернет революцията са посяти преди повече от десетилетие от основателя на SunEdison Джигар Шах, който съставя революционен модел за финансиране, който позволи слънчевата енергия да стане икономически достъпна. Днес палката е поета от Илон Мъск, който само преди няколко месеца представи нови слънчеви панели за покриви, които ще направят слънчевата енергия още по атрактивна, смята авторът. Освен това Мъск интегрира производството на слънчева енергия в революционна домашна система за енергийно съхранение и зареждане на електрически автомобили. Лакамп смята, че компанията на Мъск Tesla в позиция да бъде „енернет гигант“ и я определя като Amazon на енергийната революция.
Но Tesla далеч не е единствения играч на сцената. В енернет революцията участват много иноватори, които изграждат наномрежи, микромрежи, виртуални енергийни станции и други решения, които свалят разходите и подобряват качеството на услугите.
Енернет е основата на технологиите за умни градове, които включват „интернет на нещата“, разпределени системи, автономни автомобили и зареждане на електрически превозни средства. Тези технологии ще донесат огромни промени и ще ни накарат да преорганизираме нашите градове, общински услуги и сектори като транспорт, застраховане, недвижими имоти и финансови услуги.
От енернет еволюцията ще възникнат умните градове, които ще бъдат многократно по-умни, безопасни и здравословни, смята авторът. Новата мрежа ще представлява и огромен напредък по отношение на енергийната независимост и издръжливостта на бедствия, допълва той.