Една от най-големите икономики в света легализира марихуаната
Канада ще се превърне в първата световна икономическа сила, която ще легализира употребата на марихуана. Това ще се случи на 1 юли следващата година, предава CBC, цитирани от BBC.
Според източници на CBC, членовете на Либералната партия, която е на власт в страната, вече подготвят необходимите законодателни промени. Партията на младия премиер на Канада Джъстин Трюдо отдавна е заложила в обещанията си легализация на марихуаната.
Смята се, че новата регулация ще следва препоръки, публикувани в края на миналата година от правителствена работна група, сформирана специално за целта.
Според препоръките, Канада трябва да разреши продажбата на марихуана за развлекателни цели на лица, навършили 18-годишна възраст, като облагането с данък ще става на база силата на канабиса (процентното съдържание на веществото THC – бел. ред.)
Работната група препоръчва също така всеки пълнолетен гражданин на страната да може да отглежда до четири растения в домашни условия. Максималното количество изсушен канабис, което гражданите ще могат да притежават, възлиза на 30 грама.
Според CBC, правителството ще надзирава доставките на марихуана и ще лицензира производители. Всяка община в страната ще може да определя кои да са дистрибутори и продавачи на зелената тревиста маса.
Обещанието на премиера Трюдо да легализира марихуаната за развлекателни цели провокира сериозни инвестиции и спекулации в сектора. Корпорациите, занимаващи се с канабис, като Аphria, OrganiGram Holdings и Canopy Growth – най-големият производител в Канада, се превърнаха в любимци на фондовите пазари в страната.
Медицинската марихуана е легална в Канада от 2001 година, като 40 лицензирани от правителството компании имат право да я отглеждат.
Канадците са едни от най-запалените потребители на марихуана в света.
Според властите в страната, поставянето на марихуаната под стриктна регулаторна рамка ще направи опитите за ограничаване на употребата сред младите по-лесни. Освен това ще изземе печалбите от продажба на канабис от ръцете на организираната престъпност, ще спести разходите на полицията и съдебната система, ще повиши общественото здраве.
Ако легализацията стане реалност, Канада ще се превърне в първата икономическа сила в света, която предприема подобен ход. Страната се намира на 17-о място в света по размер на брутния вътрешен продукт, който достига 1.674 трилиона щатски долара за 2016 година, сочи доклад на PricewaterhouseCoopers. Според данните на компанията, икономиката на Канада ще нарасне двойно - до 3.1 трилиона долара, през 2050 година.
Страната е член на Г-7 - икономически най-големите държави – Великобритания, Германия (Западна Германия до 1991 г.), Италия, Канада, САЩ, Франция, Япония, които заедно представляват около 65% от БВП в света.
Редица страни допускат употребата на марихуана за развлечение, като позволяват на гражданите да притежават до определено количество канабис, обикновено от порядъка на до 3-5 грама. Въпреки това, канабисът се третира като нелегален в повечето страни по света. В последните години американските щати Аляска, Колорадо, Вашингтон и Орегон легализираха канабиса, но засега това се случва на щатско ниво, но не и на федерално.
Уругвай е друга страна, която наскоро легализира канабиса. Въпреки сериозната либерализация на отношението към марихуаната по света, засега единствено Канада, от развитите икономики, планира легализация.