Ръст на акциите в Азия преди срещата на Си Дзинпин и Доналд Тръмп
Цените на акциите в Азия поскъпват в началото на натоварената нова седмица, която включва среща между китайския президент Си Дзинпин и неговия амрикански колега Доналд Тръмп, както и месечните данни за неселскостопанската заетост в САЩ.
Цените на акциите от Южна Корея до Индонезия се повишиха днес, след отчетеното най-добро тримесечие за книжата от пет години насам. Японските индекси се колебаеха между положителна и отрицателна територия, след като изнесени данни показаха подобряващи се перспективи за най-големите компании в страната.
Доларът поевтиня, след като президентът на подразделението на Федералния резерв в Ню Йорк Уилям Дъдли обяви, че централната банка на САЩ не бърза да вдига лихвите. Еврото поскъпна. Пазарите в Китай и Тайван са затворени днес заради празници. Цената на петрола се понижи, след като миналата седмица записа най-големия си ръст от началото на годината, информира Bloomberg.
В началото на второто тримесечие политически събития заплашват да окажат негативно влияние върху подобряващите се икономически перспективи в световен мащаб. Изнесените първи по-сериозни данни показаха, че през първите три месеца на годината доверието сред най-големите японски производители се подобрява във второ поредно тримесечие.
Доларът изпитваше затруднения още преди коментарите на Дъдли от петък - на фона на опасенията, че Доналд Тръмп може да срещне проблеми в прокарването на обещаните данъчни намаления в Конгреса.
“Инвеститорите ще очакват икономическите данни и протоколите от срещите на Фед и на ЕЦБ през тази седмица за евентуални индикации,” казва Микала Маркусен, старши икономист в Societe Generale SA.
“Когато става въпрос за рисковите нагласи, пазарите вероятно ще търсят индикации от двудневната среща между китайския президент Си Дзинпин и неговия амрикански колега Доналд Тръмп. Срещата започва в четвъртък, а търговцият дефицит между САЩ и Китай ще бъде един от основните въпроси, които ще бъдат обсъдени.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.2% днес, след като скочи с 8.8% през първото тримесечие, което бе най-доброто му представяне от 2012 г. насам.
Японският Topix отстъпи част от ръста от 0.5% и нараства с 0.1%. Хонконгският индекс Hang Seng бележи повишение от 0.%. Южнокорейският Kospi и сингапурският Straits Times също се повишават с 0.3%, докато филипинският основен индекс добави 0.7%. Австралийският индекс S&P/ASX 200 пък се понижи с 0.3%.
Фючърсите на щатския индекс S&P 500 остават почти без промяна, след като в петък изгубиха 0.2%. Европейският индекс Stoxx Europe 600 нараства с 0.2%.
При валутите йената се оскъпи с по-малко от 0.1%, до 111.35 спрямо долара. Повечето азиатски валути записаха повишения. Корейският вон поскъпна с 0.5%, увеличавайки допълнително ръста си от над 7% от първото тримесечие.
Еврото добави 0.2%, до 1.0677 спрямо долара. Австралийският долар падна с 0.3%. Доларовият индекс на Bloomberg отчита минимално понижение от по-малко от 0.1%.
Лихвата по 10-годишните щатски облигации нарасна с по-малко от един базисен пункт - до 2.40, след като в петък се понижи с три базисни пункта.
При суровините цената на щатския лек суров петрол изгуби 0.2% от стойността си, до 50.51 долара за барел, след като преди това записа най-голямото си седмично повишение за годината.
Златото се търгува без промяна на цена от 1 248.20 за тройунция. Цената на метала се колебае между положителна и отрицателна територия в последните шест дни.
Какво очакват инвеститорите тази седмица
Централната банка на Австралия се очаква да запази основната си лихва без промяна.
Централната банка на Индия вероятно също няма да внесе промени в лихвената си политика.
Тази седмица се очакват данни за инфлацията от Тайланд, Южна Корея и Филипините.
През седмицата се очакват изказвания на Дъдли и Даниел Таруло от Фед, както и протоколите от последните срещи на американската централна банка и ЕЦБ.
Китайският президент Си Дзинпин и американския му колега Доналд Тръмп ще се срещнат в четвъртък.
Данните за неселскостопанската заетост в САЩ се очакват в петък.