Цигарите са виновни за 1/10 от смъртните случаи в света
Пушенето е причина за 1/10 от смъртните случаи в света, показва ново изследване. Половината от починалите хора вследствие на тютюнопушенето са регистрирани само в четири държави – Китай, Индия, САЩ и Русия, пише ВВС.
Въпреки продължаващите от десетилетия политики за контрол на тютюна, броят на пушачите нараства на фона на увеличаването на населението. Изследователите съобщават, че смъртността може да се повиши още повече, тъй като цигарените компании се насочват агресивно към нови пазари, особено в развиващия се свят.
Изследването е публикувано в медицинското списание The Lancet. „Въпреки недвусмислените данни от последния повече от половин век за вредните последици от тютюна върху здравето, днес един на всеки четирима мъже в света пуши всеки ден“, казва авторът на изследването д-р Емануела Гакиду.
„Пушенето остава вторият най-голям рисков фактор за преждевременна смърт и осакатяване, така че, за да намалим още повече последиците от него, трябва да затегнем контрола върху тютюна с цел ограничаване на пушенето и свързаното с него бреме“, допълва д-р Гакиду.
Докладът „Глобално бреме на заболяванията“ се основава на навиците за пушене в 195 държави и територии между 1990 и 2015 г. Той е установил, че близо един милиард души са пушели всеки ден през 2015 г. – един на всеки четирима мъже и една на 20 жени.
По-високи акцизи
През 1990 г. пушачи са били една трета от мъжете и една на всеки 12 жени. Но с нарастването на населението общият брой на пушачите също се е увеличил от 870 млн. през 1990 г. А броят на свързаните с цигарите смъртни случаи – над 6.4 милиона през 2015 г., се е повишил с 4.7% в същия период.
Изследването е установило, че някои страни са успели в усилията си да помогнат на хората да откажат цигарите, главно чрез комбинация от по-високи акцизи, предупреждения върху пакетите и образователни програми.
Така в 25-годишния период броя на хората, които пушат всеки ден в Бразилия, е намалял от 29% до 12% при мъжете и от 19% до 8% при жените. Но в Бангладеш, Индонезия и Филипините не е регистрирана промяна между 1990 и 2015 г.
В Русия броят на пушачките е нараснал с 4% в същия период, а сходна тенденция се забелязва и в бурноразвиващите се страни в Африка, предупреждават авторите на изследването.