5 житейски урока от бивша банкерка, която стана монахиня в Бутан
През септември 1997 г. Ема Слейд напълно преобръща живота си. Завършила е Кеймбридж, тя е финансов анализатор в компания за управление на фондове и работи в Хонконг, а преди това в Ню Йорк и Лондон. Но пътуване по работа до Джакарта променя живота й, пише Independent.
Докато си почивала от работните срещи в четиризвездния си хотел, Слейд отворила вратата на стаята си и се озовала лице в лице с въоръжен мъж. След това опрял оръжието в гърдите й и я върнал в стаята й, като претърсил вещите и бижутата й. Тя останала в стаята с него три часа и била убедена, че това са последните й часове на белия свят.
В крайна сметка обаче полицаи нахлули в стаята и я спасили, но случката преобърнала напълно живота й.
„Най-сериозните последици за мен бяха свързани с посттрамватичния стрес. Опитах да накарам хората да разберат какво е да не правиш разлика между миналото и настоящето. Но преди всичко изпитвах голямо състрадание и жал към мъжа, който ме държа за заложник, защото неготово положение беше по-тежко от моето“, разказва Слейд.
След обира индонезийската полиция показала на жената снимка на отчасти голия похитител в локва от кръв - картина, която се запечатала трайно в паметта й. „Не изпитвах гняв или омраза към него, а само огромно съжаление за страданията му“, споделя Слейд.
Това осъзнаване се оказало важен момент в духовното й пътуване, което я накарало да се откаже от костюмите и високите си токчета и да стане будистка монахиня в Бутан. Слейд започнала да усеща, че трупането на пари и кариерата, с които свързвала успеха и щастието, са много малка част от истинската й същност.
Тя се подложила на терапия и посещавала рехабилитационен център за заложници, за да се справи с посттравматичния стрес, след което изоставила напълно финансовата си кариера. Ема пътувала по света няколко години и открила йогата, която по онова време не била толкова популярна, както сега.
Върнала се във Великобритания и се установила в Съмърсет, където медитирала интензивно в продължение на три месеца до степен, че оздравяла напълно.
Слейд посетила Бутан за първи път през 2011 г., където семената на медитацията и йогата, засети по време на пътуванията й, дали плод. Сега тя поделя времето си между родния си град Уистейбъл, графство Кент, и Бутан, където се намира будитският й инструктор.
Учи тибетски, създала е благотворителна организация за деца с физически увреждания в Бутан и се надява да се установи там за постоянно. В момента Ема е единствената западна жена монахиня в страната.
Какво е научила от пълната промяна в живота си?
Независимо колко драстична промяна в кариерата си правите, наученото може да ви помогне
Макар че според мнозина придобитите умения в капиталистическия банков свят вероятно са безполезни в тибетските планини, Слейд доказва, че това не е вярно. Например, тя е свикнала със самотата, характерна за банковия свят, а това увеличило способността й за медитация.
Освен това сега Ема управлява благотворителна организация, така че финансовите, аналитичните и презентационните й умения със сигурност не са отишли на вятъра.
Много често фокусът ни е съм външния, а не към вътрешния свят
„Когато работите в Ситито, фокусът често е върху това колко пари печелите, какво можете да си купите с тях, колко сте успешен и т. н., няма истинско вътрешно разбиране. Има празнина отвътре, няма развитие, с изключение на усещането, че искате да сте добър човек, но не сте обучен за това“, обяснява Ема.
Успехът не е мерило за щастие
Слейд обръща поглед назад към 8-годишната си банкова кариера и признава, че е била успешна, но това не било равносилно на щастие. „Исках да бъда успешна и да се справям добре, исках да получавам високи оценки и да вземам добри бонуси и си мислех, че когато се случи това, ще бъда щастлива. Мислех си, че едното ще доведе до другото, но явно това не е така“, разказва Слейд.
Романтичните връзки не са гарантиран път към щастието
Ема, която е дала обет за безбрачие, характерен за будистките монаси и монахини, приема, че намирането на партньор няма да бъде основата на бъдещето и щастието й, каквото е възприетото разбиране в западния свят. Тя признава, че романтичните връзки не са били силата й и се отказва от предишното си желание да се омъжи някой ден.
„Представата на повечето хора за щастие е неразривно свързана с намирането на човек, когото да обичат, с когото да прекарат остатъка от живота си. Това е представата в западния свят. Като казвам „не“, казвам, че щастието ми не е свързано с намирането на този човек“, споделя Ема.
Една травматична ситуация не означава, че животът ви е свършил
Преживяването в Джакарта дава ново начало в живота на Слейд, тя успява да се отърси от травмата на похищаването и насилието и посвещава живота си на мира и помощта към другите. „Трудностите не са края на живота ви, те могат да бъдат началото на нещо“, категорична е Ема.
Тя е монахиня от пет години, след като ламата й в Бутан я обучил. По време на обучението си тя усвоила 440 000 будистки практики, равняващи се на осем часа дневно.
В момента тя работи за тригодишното си усамотение в Хималаите, което ще предприеме, когато 11-годишният й син е достатъчно голям и готов да живее без нея.