Ръководител в Google споделя лесен трик за отпускане и добър сън
Джонатан Розенбърг, бивш старши вицепрезидент на Google по продуктовата дейност, в момента е съветник на един от най-важните главни изпълнителни директори в технологичния свят - Лари Пейдж от Alphabet, компанията майка на Google.
Той също така е съавтор, заедно с изпълнителния председател Ерик Шмид, на бизнес книгата "Как работи Google."
Не е изненадващо, че човек с програмата на Розенбърг си признава, че е „пристрастен“ към своя смартфон. Дори и този много зает ръководител обаче твърди, че телефонът трябва да се оставя на мира по време на вечеря и преди лягане. Той твърди, че този простичък навик му помага да се отпусне след натоварения ден и да заспи.
Според научните проучвания, той е прав.
"Зная, че това е шокиращо," споделя той пред CNBC, "но откривам, че мога да контролирам пристрастяването си, като не използвам телефона по време на вечеря, да се държа донякъде човешки и да бъда общителен."
Той също така не внася телефона си в спалнята, за да може да заспи по-бързо.
Розенбърг не е единственият успял бизнес човек, който насърчава останалите да си набавят време, в което да са далече от своя телефон. Ариана Хъфингтън, основател на The Huffington Post, твърди, че ако си осигурявате време, в което не използвате телефона си, това ще увеличи продуктивността ви и ще ви направи по-щастливи.
И докато раздялата със смартфона за вечеря и преди лягане може да изглежда лесна, тя всъщност представлява предизвикателство за много хора.
Проучване от 2015 г. на Bank of America сред 1 000 възрастни показва, че 36% от участниците споделят, че постоянно проверяват телефона си, а 71% заявяват, че заспиват с него.
Поддържането на контакт с колегите и следенето на новините може да ви помага да се чувствате продуктивни, но постоянното посягане към телефона по-скоро е вредно, отколкото да ви носи някакви ползи. Проучване на Университета на Илинойс открива, че честата употреба на смартфона е обвързана с по-високи нива на симптоми на безпокойство и депресия.
Според експерти по съня от Харвардския университет и други центрове за проучвания, взирането в смартфона вечер нарушава циркадния ритъм на тялото. Специфичният тип светлина, излъчван от смартфоните, таблетите и лаптопите, сигнализира на мозъка да стои буден.
Като държи смартфона си далече от спалнята, Розенбърг избягва тези ефекти. Освен това, ако човек не е с телефона в леглото, това увеличава шансовете да почете книга, за което е известно, че намалява стреса, увеличава креативното мислене и е част от здравословните навици, свързани със съня.
"Смартфоните, таблетите и лаптопите са невероятно пристрастяващи по един добър начин," казва Розенбърг. "Важно е обаче да можете да ги изключвате периодично през деня и вечер."