Русия се завърна в челната тройка по разходи за отбрана
Русия се завръща в челната тройка по разходи за отбрана. Страната е увеличила военните си харчове до 69.2 млрд. долара през 2016 г., сочи доклад на Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI, цитиран от CNN.
Това е увеличение в размер на 5.9% на годишна база, като по този начин Русия задминава Саудитска Арабия и се нарежда веднага зад САЩ и Китай по размер на разходите за отбрана. За това допринася и спад в средствата, които арабската страна отделя за армията си.
Още през 2011 г. руският президент Владимир Путин обяви плановете си да похарчи повече от 20 трилиона рубли (360 млрд. долара) до 2025 г. за модернизация на армията в страната.
Плановете на Путин обаче бяха прекъснати поради дълбока икономическа криза и колапс на руската национална валута през 2015 г. Това доведе до свиване на разходите, което измести Русия на четвърто място в света по размер на разходите за отбрана - след Саудитска Арабия.
Сега обаче руската икономика изглежда започва да се възстановява. След кратка рецесия, страната записа ръст през последното тримесечие на миналата година.
Русия сега започва да наваксва изгубеното време, за което свидетелства факта, че през 2016 г. военните харчове достигат 5.3% от БВП на страната - това е най-високият дял от 1991 г. насам.
Русия е активна страна в конфликта в Сирия, като позиционира силите си из страната.
Икономическото възстановяване на Русия се случва паралелно на ръст от 2.4% на разходите на страните от Централна Европа през 2016 г.
„Нарастването на разходите в много от страните в Централна Европа може частично да е провокирано от усещането, че Русия представлява по-сериозна заплаха“, казва Симон Ваземан, старши изследовател в SIPRI.
Междувременно, Саудитска Арабия се смъкна до четвърто място, след като намали разходите си отбрана с 25.8 млрд. долара през 2016 г.
Към днешна дата страната е ангажирана с конфликт в Йемен. Според доклада на SIPRI, много от страните-членки на ОПЕК са принудени да намаляват харчовете за война, поради ниските цени на петрола.
Въпреки всички размествания в подреждането, САЩ си остават страната с най-високи разходи за война. През 2016 г. разходите за отбрана скачат с 1.7%, до 611 млрд. долара. Това е първият ръст, отчетен по това перо, след пет последователни намаления, сочи докладът.
Китай е втората страна с най-големи разходи за война, като те се увеличават с 5.4% през миналата година, до 215 млрд. долара.
Според доклада, световните разходи за отбрана през 2016 г. достигат 1.7 трилиона долара. Харчовете растат в Азия, Европа и Северна Америка, но намаляват в Средния Изток и Южна Америка.