Активите на финансовата система растат до 124 млрд. лв.
През четвъртото тримесечие на 2016 г. основно влияние върху структурата на финансовата система оказа увеличението на активите на банковия сектор, става ясно от тримесечен анализ на Българска народна банка (БНБ).
Спрямо септември 2016 г. активите на финансовата система нараснаха с 2.9 млрд. лв. (2.4%), до 124 млрд. лв., като 2.3 млрд. лв. от растежа се дължи на банковата система.
При застрахователите и пенсионните фондове е регистрирано увеличение на балансовите активи. Инвестиционните фондове отчетоха най-високи темпове на растеж - както на тримесечна, така и на годишна база, съответно с 10.2% и 31%.
Въпреки това делът им във финансовата система остана сравнително малък. Данни на централната банка сочат, че активите на фондовете в края на 2016 г. вече са 2.851 млрд. лв.
При пенсионните фондове, които са вторият по значение елемент във финансовата система (с активи за 10.7 млрд. лв.), продължава тенденцията към постоянен растеж на балансовите активи, като поради характерния им бизнес модел се очаква тя да се запази и в следващите тримесечия.
Към края на 2016 г. общите активи на небанковия финансов сектор достигнаха 31.9 млрд. лв., като същевременно нараснаха с по-бързи темпове, в сравнение с тези на банковата система.
Размерът на активите на финансовата система, съотнесен към БВП и показващ дълбочината и развитието на сектора, достигна 134.5% – ниво, близко до най-високото, отчитано досега (през март 2014 г.), като очакванията са то да бъде надхвърлено в краткосрочен до средносрочен план.
По отношение на показателя активи на финансовата система/БВП България остава със стойности под средните в ЕС.
Повишение на доходността в банковата система, отчитат от БНБ:
В края на 2016 г. показателите за доходност на банковата система бяха подобрени. За дванадесетте месеца на 2016 г. бе реализирана печалба от близо 1.262 млрд. лв., която бе с 364 млн. лв. (40.5%) по-висока от отчетената през 2015 г.
Благоприятно влияние върху нарастването на финансовия резултат спрямо този за предходната година оказаха най-вече по-ниските (с 282 млн. лв., 25.9%) разходи за обезценка по кредити и вземания и понижените административни разходи по линия на другите административни разходи.
Повишиха се и показателите за рентабилност, като възвръщаемостта на активите (ROA) бе увеличена до 1.37%, а на балансовия капитал (ROE) – до 10.40%.
Спрямо 31 декември 2015 г. нетният общ оперативен приход намаля с 2.8% (118 млн. лв.) поради динамиката в другите оперативни приходи и разходи.
В структурата му се увеличи делът на нетния лихвен доход (до 68.8%), на нетния доход от финансови инструменти (до 10.4%) и на нетния доход от такси и комисиони (до 22.6%).
Тенденциите, влияещи върху формирането на нетния лихвен доход, се запазиха и към 31 декември 2016 г. Движещ фактор за нарастването му с 34 млн. лв. (1.2%) бе свиването на лихвените разходи (с 369 млн. лв., 41.9%), докато намалението на приходите от лихви бе с 9.2% (335 млн. лв.).
Повече за банките и компаниите от небанковия финансови институции ще можете да научите по време на осмото издание на икономическия форум Шумът на парите. Информация за събитието, което е безплатно за присъствие, вижте тук: https://profit.bg/forum/