Милиардери и шпиони в борда на директорите на руски гигант
Войнствен милиардер, търгуващ със суровини и страна, която е в епицентъра на политическо торнадо в Близкия изток, предстои да се присъединят към борда на директорите на най-голямата руска петролна компания. Там те ще се почувстват незабавно у дома си.
Настоящите директори на Роснефт, която добива повече петрол от която и да била друга публична компания, вече са доста добре ориентирани в политическите интриги или в силови бизнес практики. Те варират от ветерани, работили в петролни гиганти като BP Plc и Exxon Mobil Corp., до ветерани от Студената война като бившият агент на Източногерманските тайни служби Щази Матиас Варниг и Игор Сечин, дългогодишен сподвижник на президента Владимир Путин.
Днес към тях ще се присъединят главният изпълнителен директор на Glencore Plc Chief Иван Гласенберг, който изгражда най-голямата компания за търговия със суровини в света, и Файсал Алсиуайди, който оглавява възхода на Катар до световен газов гигант, преди да започне работа в Qatar Foundation.
Новите членове влизат в борда на директорите, след като през миналата година Glencore и държавният инвестиционен фонд на Катар придобиха общо близо 20% от руската петролна компания Роснефт. В замяна на нейния дял от тази инвестиция на стойност 11 млрд. долара, малката близкоизточна държава се присъединява към петролния клуб, оглавяван от главния изпълнителен директор на Роснефт Сечин, подсилвайки сътрудничеството си с Кремъл, след като Саудитска Арабия и съюзниците й прекъснаха икономическите и дипломатическите си отношенията с Катар, пише Bloomberg.
Това, че Гласенберг заема място на масата на най-висшия ешелон на руския енергиен сектор, показва, че завръщането на Glencore е пълно. Инвестицията в Роснефт бе първата голяма след кризата в Glencore през 2015 г., когато цената на акциите на компанията се срина на фона на опасенията, че тя няма да може да обслужва задълженията си.
Тези нови попълнения в борда на директорите на Роснефт няма да променят начина, по който се управлява компанията и всички големи решения ще продължат да се взимат в Кремъл, тъй като държавата запазва контролен дял, според Владимир Милов, политик от опизицията, който в миналото е бил заместник министър на енергетиката. Въпреки това новите членове на борда на директорите могат да предложат бизнес възможности, според Артьом Кончин, петролен анализатор в Otkritie Capital.
Най-малкото компанията около конферентната маса на борда на директорите на Роснефт е доста интересна. Ето и кои са там:
Игор Сечин
Най-вляителният човек в руската петролна индустрия започва кариерата си като преводач на Съветската армия по време на Студената война в Мозамбик и Ангола. След това той работи за Путин в кметството на Санкт Петербург, а впоследствие отива с него в Кремъл, където става заместник шеф на кабинета а по-късно и заместник премиер. С подкрепата на държавата Сечин превръща Роснефт в енергиен гигант като придобива по-голяма част от активите на Юкос, които правителството отнема от изпратения в затвора магнат Михаил Ходорковски. След това Сечин придобива руското смесено дружество на BP през 2013 г., както и Башнефт през миналата година.
Александър Новак
Новак е енергиен министър на Русия от 2012 г. и представляваше страната при преговорите, които доведоха до историческото споразумение за намаляване на добива на петрол заедно със страните от ОПЕК. Той работеше в тясно сътрудничество със своя колега от Саудитска Арабия Халид ал-Фалих, финализирайки сделката със среднощно телефонно обаждане и сядайки до него по време на последната среща на ОПЕК във Виена, което е свидетелство за позициите на Русия сред групата държави, която добива повече от половината суров петрол в света.
Матиас Варниг
Варниг работи до 1989 г. като агент на Щази, тайните служби на ГДР, което съвпада с периода, в който Путин е бил служител на КГБ в страната. Бившият ръководител на Dresdner Bank AG за Русия, си има вземане-даване с руския президент поне от 1991 г. насам, когато се опитва да отвори клон на банка в Санкт Петербург. Варниг бе управляващ директор на газопровода Северен поток, който свързва Русия с Германия, в периода 2006 - 2016 г., а в момента е член на бордовете на директорите на VTB Bank PJSC, Transneft PJSC и United Co. Rusal.
Робърт Дъдли
Главният изпълнителен директор на BP има доста опит с тежката страна на петролния бизнес. Той бе начело на смесното дружество TNK-BP до 2008 г., когато бе принуден да избяга от Русия, след като влезе в конфликт с руските си партньори милиардери в компанията. След като за кратко бе начело на дейността на BP в САЩ, през 2010 г., той бе избран да оглави цялата компания. След като успя да успкои ситуацията в Мексиканския залив след ескплозията на платформата Deepwater Horizon и последвалия петролен разлив, неговото завръщане в Русия през 2011 г. породи нови конфликти, тъй като партньорите в TNK-BP искаха да блокират сделка с Роснефт на Сечин. Тези спорове доведоха до продажбата на компанията на Роснефт, в замяна на което BP се сдоби с близо 20-процентен дял в руската компания.
Андрей Акимов
Главният изпълнителен директор на третата най-голяма руска банка Газпромбанк придобива известност в последните месеци на Съветския съюз, когато е включен в групата изпратена от Михаил Горбачов в САЩ в търсене на инвестиции. По-късно същата година Акимов получава разрешение от Политбюро за основаването на IMAG GmbH във Виена, компания, която има за цел да улеснява търговията с Европа. Тази компания помогна на трейдър на име Генади Тимченко да навлезе сериозно в петролния бизнес, което впоследствие го направи милиардер и доведе до създаването на Gunvor Group Ltd., една от най-големите компании за търговия с енергийни суровини в света. През 2006 г. Газпромбанк поамага на Роснфет с финансирането на придобиването на активите на Юкос.
Останалите членове на борда на директорите на Роснефт са председателя Андрей Белоусов, икономист; Олег Вюгин, бивш ръководител на местния финансов регулатор; Гилермо Кинтеро, бивш шеф на бразилското подразделение на BP и Доналд Хъмфрис, който бе финансов директор на Exxon до 2013 г.