Петима предприемачи, уволнени от собствените си компании
Мечтата на всеки предприемач е да създаде успешна компания. Но понякога този успех може да се превърне в кошмар. Така може да се обобщи случилото се миналата седмица с Травис Каланик, създател на Uber, една от най-популярните компании в света.
Каланик обяви, че се оттегля като генерален директор на компанията , която създаде заедно с Гарет Кемп през 2009 г. Оттеглянето му беше поискано от група акционери на фона на поредица от скандали, които преследваха Uber в последните месеци. Сред тях бяха обвинения в сексуален тормоз и сексизъм в компанията.
„Обичам Uber повече от всичко на света и в този труден момент от личния ми живот приех молбата на инвеститорите да се оттегля, за да може Uber да продължи да расте, вместо да отвлича вниманието с друг конфликт“, обяви Каланик.
Но предприемачът, чиято компания се оценява на 69 млрд. долара, далеч не е единственият в Силициевата долина, принуден да се откаже от ръководния пост в бизнес, създаден от самия него.
ВВС дава още четири примера на известни предприемачи, на които се е случило същото.
Стив Джобс (Apple)
Джобс, който почина през 2011 г., е смятан за един от най-култовите предприемачи в историята. Компанията, която създаде заедно със Стив Возняк през 1976 г. - Apple, предизвика революция в света и продължава да е пионер в технологиите и една от най-популярните компании на планетата.
Но дори този легендарен статус в Силициевата долина не попречи да уволнят Джобс от собствената му компания. Това се случи през 1985 г., когато беше принуден да напусне Apple след конфликт с Борда на директорите.
Както е известно, Джобс използва времето си далеч от компанията, за да създаде други успешни проекти: компютрите NeXT и анимационното студио Pixar, което впоследствие беше купено от Disney.
Но в крайна сметка, Джобс успява да си отмъсти – през 1996 г. се завръща като спасител на Apple, заемайки временно поста генерален директор, когато компанията не се справя добре. Една година по-късно той стана постоянен лидер, когато компанията купи следващото си творение - NeXT.
Отново в ръцете на Джобс, Apple се превърна в една от най-успешните компании в света. „Макар че по онова време не гледах така на нещата, уволнението ми от Apple беше най-хубавото нещо, което можеше да ми се случи“, сподели Джобс няколко години по-късно, по време на известната си реч в Станфордския университет.
Тогава той заяви, че се е почувствал длъжен да се научи да бъде по-креативен.
Андрю Мейсън (Groupon)
Мейсън създаде сайта за оферти Groupon през 2006 г., когато беше само на 26 години, и за четири години компанията постигна приходи от 800 млн. долара. Но може би предприемачът е най-известен с оригиналното писмо, което написа, с молба да бъде уволнен от собствената си компания от Борда на директорите през 2013 г.
„След четири интензивни и прекрасни четири години като генерален директор на Groupon, реших, че искам да прекарвам повече време със семейството си. Шегувам се: днес ме уволниха“, написа Мейсън в писмото, което изпрати до служителите си по имейл.
В писмото младият бивш генерален директор пое отговорността за провала на компанията в последните години. Цената на акциите й падна от 20 долара през 2011 г. до 2.93 долара в следващите две години.
Критиците обвиниха Мейсън в измамни счетоводни практики и злоупотреба с публичността, които довели до срива на компанията. Тя така и не успя да се възроди.
След легендарното си уволнение Мейсън се посвети на творчески проекти, като приложение за пешеходни обиколки с екскурзовод, наречено Detour, и мотивационен музикален албум за предприемачи, наречен Hardly Workin´.
Дейвид Нийлман (JetBlue)
За създаването на успешна компания се изисква и известна доза късмет, но понякога късметът действа в обратната посока. Дейвид Нийлман създаде нискотарифната авиокомпания JetBlue през 1999 г. и беше неин генерален директор осем години.
Авиокомпанията беше една от малкото, които успяха да постигнат печалба след атентатите от 11 септември 2001 г. в САЩ. Но голяма снежна буря, която остави блокирани стотици пътници в Ню Йорк през 2007 г., постави началото на края.
Събитието породи много негативни коментари и навреди на репутацията на авиокомпанията, която загуби 20 млн. долара заради инцидента. Притиснат от акционерите, Нийлман прие да бъде заменен от президента на JetBlue Дейвид Барджър.
Днес авиокомпанията продължава да е една от най-популярните в САЩ. А Нийлман също постигна сполука: предприемачът с двойно гражданство (американско и бразилско) създаде бразилската авиокомпания Azul, която днес е третата по големина в Бразилия.
Джери Янг (Yahoo)
Some great insights on hardware businesses by @jmyang1976 at #tiatokyo2016 pic.twitter.com/leSoT9ah2S
— Michael Tegos (@michaeltegos) 7 септември 2016 г.
Yahoo! Inc, създадена през 1994 г. от Джери Янг (заедно с генералния директор Дейвид Фило), беше пионер в интернет търсачките. В първите години имаше огромен успех с пазарна стойност, достигаща 22 млрд. долара.
Но с Янг се случи същото, което стана и с много други предприемачи от Силициевата долина, отговарящи пред акционерите: престана да си бъде шеф и трябваше да отговаря на натиска на Борда на директорите.
Изправен пред нарастващата доминация на Google, Янг реши да отхвърли офертата на Microsoft за закупуването на компанията за 44.6 млрд. долара през 2008 г. Това разгневи инвеститорите му, които го принудиха да се оттегли.
Янг остана в Борда на директорите на Yahoo до 2012 г., когато реши да отреже всичките си връзки с компанията, която създаде. След като напусна Yahoo, Янг реши да стане ментор на технологични стартъп компании и инвеститор чрез новата си компания AME Cloud Ventures.