Милиардер: Повечето работа, никога не е истинският отговор
Ако работиш достатъчно усърдно и достатъчно дълго, в крайна сметка ще успееш. Или поне така гласи популярната мантра в стартъп културата.
Това обаче не е така, казва милиардерът съосновател на LinkedIn Рихд Хофман, цитиран от CNBC.
"Усърдната работа не е достатъчна. Повечето работа пък никога не е истинският отговор," казва Хофман, който в момента е партньор в компанията за рисков капитал Greylock Partners.
"Упоритостта, която ти трябва, за да разраснеш един бизнес, разчита по-малко на грубата сила. Тя всъщност е отчасти решителност, отчасти находчивост и отчасти мързел. Да, мързел," казва милиардерът.
Или ако повече ви харесва, съхраняване на енергия, която да използвате за правилните неща.
"Някои хора бъркат упоритостта с чистото упорство — да тичаш нагоре по един и същи хълм отново и отново. Това обаче не е нещото, което имам предвид под упоритост‘," казва Хофман.
"Трябва да минимизирате триенето и да намерите най-ефективния път напред. Всъщност може и да имате повече характер, ако се отнасяте към енергията си като към ценна суровина.
Така че забравете за клишето за маратонското бягане. Трябва да сте повече като Индиана Джоунс, правейки салта под свистящи остриета, бягайки няколко крачки пред огромен търкалящ се каменен блок и размахвайки камшика си, докато не достигнете до вашия Свещен Граал," казва Хофман.
Съветът на Хофман отразява този на Адам Грант, преподавател в бизнес училището Уортън, автор на бестселъри и консултант по мениджмънт на компании, като Facebook, Google, Goldman Sachs и НБА, който съветва да работим по-умно, а не повече.
"Упоритостта е една от най-важните сили на успеха и щастието," казва Грант. Това обаче е само едната половина от нещата. Упоритост не означава да продължаваш да правиш отново и отново нещото, което не носи успех," казва Грант.
"Това означава да дефинираш мечтите си достатъчно обширно, така че да можеш да намираш нови начини, за да ги преследваш."
Грант посочва и пример от неговото детство. Той искал да бъде професионален баскетболист, но колкото и да тренирал, нямало как да стане велик играч. Той бил висок под 1.50 м, когато постъпил в гимназия.
Вместо това започнал да се занимава със скокове във вода - спорт, в който височината му нямало да го ограничава. Така успява да се класира за квалификациите за младежките Олимпийски игри и се състезава в колежанското първенство.
Всъщност упоритостта е "способността да генерираш безкрайно планове Б,"казва Хофман.