Азиатските акции поевтиняват след спада на Уолстрийт вчера
Азиатските акции отстъпиха част от позициите си днес, след слабата сесия на Уолстрийт вчера, докато лихвите по държавните облигации в световен мащаб нараснаха - на фона на очакванията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) се приближава още повече към ограничаване на стимулите за икономиката.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.6%, след като Dow Jones вчера изгуби 0.7%, а технологичният индекс Nasdaq падна с 1%, на фона на по-привлекателните за инвеститорите лихви по държавните ценни книжа.
Японският индекс Nikkei изгуби 0.1% днес, докато южнокорейският KOSPI се понижи с 0.3%, а австралийският основен индекс падна с 1.3%. Хонконгският Hang Seng губи 0.35%.
Вероятността за спиране на стимулите за икономиката от страна на ЕЦБ е водещата тема на пазарите в световен мащаб след изказването на президента на банката Марио Драги през миналата седмица, което вдигна лихвите по държавите облигации и намали привлекателността на акциите.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации бе на близо двумесечен връх от 2.391%.
Лихвата по 10-годишните японски държавни облигации първоначално достигна 0.105% днес, което бе най-високото й ниво от февруари насам.
Повишението обаче накара Централната банка на Япония да се намеси и тя свали лихвата до 0.085%. Центалната банка предложи да закупи неограничено количество 10-годишни държавни ценни книжа, за да ограничи лихвата.
При валутите еврото остана почти без промяна на ниво от 1.1412 спрямо долара, след като вчера поскъпна с 0.6%. Изнесените вчера по-слаби от очакваните данни за заетостта в частния сектор в САЩ натежаха над щатската валута.
Доларът поскъпна с 0.5%, до 113.740 спрямо йената, след като програмата за изкупуване на облигации от страна на централната банка отслаби японската валута. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, нарасна леко до 95.930 пункта.
Активността на пазарите бе ограничена преди очакваните по-късно днес данни за неселскостопанската заетост в САЩ.
Цените на петрола днес се понижават, след като резкият, но краткотраен импулс, който получиха след по-големия от очаквания спад в резервите на САЩ, отслабна.
Щатският лек суров петрол и петролът от сорта брент поевтиняха с по 1.4%, до 44.88 и 47.45 долара за барел, респективно.
Златото и среброто продължават да се обзеценяват, като по-високите лихви по държавния дълг на САЩ намаляват привлекателността на скъпоценните метали.
Златото губи 0.4% от стойността си, до 1 219.97 долара за тройунция. Среброто поевтинява с 1.1%, до 15.86 долара за тройунция, след като за кратко падна до 14.86 долара.