МВФ: Германците трябва да се пенсионират по-късно
Международният валутен фонд призова Германия да вдигне пенсионната възраст в страната.
През 2013 г. германският канцлер Ангела Меркел намали изискванията за пенсиониране в Германия, което бе доста популярен ход сред избирателите, но й навлече редица критики от страна на икономисти и експерти.
В резултат на промените тогава, много германци вече могат да се пенсионират на 63-годишна възраст, стига да имат 45 години трудов стаж, по данни на European Observatory of Working Life, цитирани от CNN.
Германският съвет на икономическите експерти обаче прогнозира, че по-ниската пенсионна възраст ще струва на страната допълнителни 10 млрд. евро на година.
Така в края на миналата седмица МВФ също засегна тази тема, посочвайки, че в името на световната икономическа стабилност, Германия трябва да вдигне пенсионната възраст, като не посочи с колко трябва да се увеличи прагът за пенсиониране.
Аргументите на МВФ са, че ако застаряващото немско население работи по-дълго, тогава ще спестява по-малко, което ще доведе до по-високо потребление. Това би било добре за икономиката, отбелязват от фонда.
Немската икономика от години е подлагана на критики, че функционира с фокус спестяване и износ, вместо да се развива в посока потребление и по-високи харчове.
Износът на стоки, произведени в Германия, като автомобилите Volkswagen и турбините Siemens, определено играе главна роля в благосъстоянието на страната.
Доминацията на немската икономика, води до дефицити в бюджетите на основните й търговски партньори в ЕС, за сметка на излишъци по текущата сметка на Германия.
Така, според МВФ, страната може да насочи усилията си към справяне с регионалните дисбаланси чрез инвестиции в инфраструктура и интеграция на бежанците в местното общество, както и увеличаване на пенсионната възраст.
„Пенсионна реформа ще стимулира хората да се пенсионират по-късно, което ще редуцира нуждата от спестявания, окуражавайки потреблението, което ще намали и излишъка по текущата сметка”, отбелязва Енрика Детрагиаче, експерт към МВФ.
Предложението на МВФ изглежда обаче няма да повлияе на ситуацията в Германия и да доведе до реформи. Особено преди предстоящите избори през септември тази година.